SPORTURI  »  HANDBAL  »  METZ-HCM BAIA MARE 34-24

Fără număr! HCM Baia Mare a pierdut ruşinos în Franţa, 24-34 cu Metz

Articol de - Publicat duminica, 26 octombrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 25 octombrie 2014 21:50

Băimărencele au făcut un meci foarte slab, în care nimic nu a mers: poartă, apărare, atac

Baia Mare a suferit ieri, la Metz, o înfrîngere umilitoare în faţa campioanei Franţei, Metz. Deşi obiectivul campioanei României era clar, victoria, maramureşencele au fost departe de a-l îndeplini.

Încă din start gazdele au început furibund şi au profitat de ratările exasperante ale oaspetelor. Cu poarta goală, brazilianca Arenhradt avînd o singură intervenţie în primele 18 minute, cînd a fost schimbată, greul a căzut pe apărare. După ce Metz s-a desprins la 10-5, a urmat cea mai bună perioadă pentru băimărence. Patru goluri înscrise consecutiv, chiar şi şansa de a egala, dar doar atît! Nici Ungureanu nu a avut mai multă inspiraţie între buturi, iar în ofensivă, nici o jucătoare nu a ieşit în evidenţă. La pauză a fost 13-10 pentru echipa gazdă şi nimic nu părea pierdut.

Conglomerat de vedete, joc la întîmplare
În partea a doua, a început însă dezastrul. Metz a marcat de patru ori consecutiv şi s-a distanţat la 17-10. Nimic nu mai era de făcut. Jocul la întîmplare al băimărencelor, apatia din apărare şi ratările multiple au fost taxate de o echipă care a făcut ce a ştiut mai bine: s-a apărat şi a contraatacat. S-a ajuns la zece goluri în minutul 50, 27-17, nici măcar vedetele de la Baia Mare, jucătoarele cu sute de meciuri în Ligă, neputînd să trezească o echipă amorţită, copleşită de miză.

S-a terminat 34-24, o înfrîngere care pune sub semnul întrebării primele două locuri în grupă. Noroc că mai departe, din grupă, merg primele trei echipe!

Metz 34
Gros 7, Baudouin 6, Luciano 5, Kamto 4, Broch 3, Flippes 2, Gonzalez Ortega 2, Zaadi 2, Horacek 1, Liscevici 1, Mendy 1. Antrenor: Jeremy Roussel
HCM Baia Mare 24
Buceschi 5, Davîdenko 5, Elisei 3, Do Nascimento 3, Tătar 3, Herrem 2, Georijevski 1, Nechita 1, Lobach 1. Antrenor: Costică Buceschi

Clasament grupa D
1. Larvik 2 2 0 0 53-43 4p
2. Metz 2 1 0 1 54-49 2p
3. Baia Mare 2 1 0 1 54-59 2p
4. MKS Lublin 2 0 0 2 48-58 0p
Vineri: MKS Lublin-Larvik 23-28. Etapa a 3-a: HCM Baia Mare-Larvik (31 octombrie), Lublin-Metz (2 noiembrie)