SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Favoritele fără emoții » SCM Rm. Vâlcea și CSM București continuă lupta de la distanță pentru titlu

Articol de - Publicat miercuri, 08 ianuarie 2020 20:58

Etapa a 12-a a Ligii Florilor a consemnat victorii pentru echipele din prima parte a clasamentului. Zalăul a câștigat derby-ul etapei cu Măgura Cisnădie.

SCM Rm. Vâlcea și CSM București continuă duelul de la distanță în întrecerea internă. Cele două formații au jucat în penultima etapă a turului în compania unor formații din subsolul clasamentului. Oltencele s-au impus la Slobozia, 29-24, dar în prima parte, echipa lui Gheorghe Covaciu a dat mari bătăi de cap campioanei.

Vâlcea venea după egalul la Buzău și antrenorul Florentin Pera și-a certat dur la pauză jucătoarele. Acestea s-au trezit parcă și au început repriza cu 5-0. Emoțiile au dispărut, iar Vâlcea și-a trecut în cont primul succes în 2020.

CSM București a avut derby în București, cu Rapid. Giuleștencele antrenate de Carmen Amariei au dat o replică excelentă 20 de minute și chiar au condus pe tabelă. Cu Andrea Lekici în mare formă, sârboaica revenind după operația la timpan, CSM s-a desprins pe tabelă și la 9 goluri diferență. S-a terminat 27-20, a 8-a victorie pentru "tigroaice" cu antrenorul Adi Vasile pe bancă. Ele făcuseră și egalul de la Brașov, dar toate rezultatele Coronei vor fi, cel mai probabil, anulate în urma scandalului de dopaj.

Bătaie la locul 3

Gloria Bistrița păstrează locul 3 în Ligă după victoria la scor, 35-27 cu U Cluj Napoca. Ultimul loc pe podium e vizat însă și de Gloria Buzău sau Minaur Baia Mare, aflate la două lungimi de bistrițence. Buzoiencele au trecut cu 27-18 de CSM Slatina, în timp ce Minaur a dispus de Dunărea Brăila, 24-22. A fost primul meci pe banca dunărencelor al croatului Neven Hrupec, care a debutat cu un eșec.

În derbyul rundei, trupa lui Gheorghe Tadici a trecut cu 29-24 de Măgura Cisnădie. Zălăuancele au condus de la un capăt la altul, pentru Cisnădie fiind a treia înfrângere consecutivă. Sibiencele au ajuns însă direct la Zalău după deplasarea de la Koprivnica (Croația) din Cupa EHF.

Din păcate, în minutul 58, Mădălina Predoi, extrema dreapta de la Măgura, a căzut rău pe brațul stâng, la o fază de atac, și a suferit probabil o fractură. Ea va lipsi, cu siguranță, la meciul din Cupa EHF cu Siofok, de duminică.

• 4. Gloria Buzău 22
  • 5. Minaur Baia Mare 22