SPORTURI  »  HANDBAL  »  PORTO - DINAMO

Dinamo, cea mai slabă prestație a sezonului » A pierdut cu ultima clasată și amână sărbătoarea calificării în play-off-ul pentru „sferturile” Ligii Campionilor

Ali Zein în duel cu apărarea portugheză în meciul tur disputat în Sala Polivalentă. FOTO: Cristi Preda

Articol de - Publicat miercuri, 08 februarie 2023 23:22 / Actualizat miercuri, 08 februarie 2023 23:33

Dinamo a fost învinsă fără drept de apel în deplasare cu Porto, scor 23-32, în runda cu numărul 11 a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin.

Dinamo s-a deplasat la Porto cu o misiune clară. Victoria ar fi adus calificarea matematică în play-off-ul „sferturilor” Ligii Campionilor. Fanii au făcut deplasarea în număr mare, au dominat atmosfera, iar adversara era cum nu se poate mai ușoară. Portughezii obținuseră un singur punct în precedentele 10 meciuri, dar astăzi s-au autodepășit.

Dinamo, de nerecunoscut în deplasarea cu Porto

Dinamo a stat aproape în prima repriză, încheiată cu un deficit de un singur gol, 13-14. După reluare, acțiunile „dulăilor” nu au mai avut luciditate. Defensiva agresivă a lui Porto a închis toate culoarele, linia de 9 metri nu a mai funcționat.

Nici cele două time-out-uri rapide cerute de Xavi Pascual nu au descurcat jocul. Campionii României l-au țintit pe portarul Sebastian Frandsen din toate pozițiile.

Calificarea în faza următoare, o formalitate

Dinamo nu trebuie să intre în panică. Mai are nevoie de două puncte în ultimele trei runde pentru a obține calificarea matematică în faza următoare, fără a depinde de jocul rezultatelor. Urmează meciuri cu PSG (deplasare), GOG (acasă) și Magdeburg (deplasare).

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală. Următoarele 4 formații merg într-un play-off echivalent cu faza „optimilor”.

FINAL » Porto - Dinamo 32-23

min. 56: Haos în jocul lui Dinamo. Kuduz întrerupe perioada de „secetă”. 29-23
min. 52: Xavi Pascual apelează și la ultimul timp de odihnă. 25-21
min. 49: Portughezii găsesc mult mai ușor calea spre gol. Akimenko o ține pe Dinamo aproape cu un gol dintr-un unghi mic. 23-21
min. 46: Xavi Pascual cere time-out! 22-19
min. 45: Negru încearcă o execuție cu podeaua, printre picioarele portarului, dar trimite în bara transversală. 21-19
min. 44: Defensiva lui Dinamo este foarte ușor depășită. 21-19
min. 41: Gurbindo marchează din cădere. 19-18
min. 39: Negru transformă o aruncare de la 7 metri. 18-17
min. 35: Intervenție excepțională, din alergare, a lui Saied. Fanii lui Dinamo sunt în picioare. 17-16
min. 33: Dinamo atacă fără portar, schimbă târziu și e pedepsită. 16-14
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Porto conduce cu 14-13
min. 28: Xavi Pascual cere timp de odihnă. 13-12
min. 23: Saeid are trei „parade” la aceeași acțiune! Porto primește însă o aruncare de la 7 metri. 9-10
min. 14: Ante Kuduz ajunge deja la patru goluri. Porto cere time-out. 6-8
min. 11: Negru aruncă serios, direct în vinclu, de la 7 metri. 5-5
min. 7: Akimenko încearcă un lob de la 7 metri, dar e ghicit. 3-4
min. 5: Saeid are un început perfect de meci în poarta lui Dinamo. Galeria campioanei României domină atmosfera în micuța sală din Porto. 2-3
min. 3: Ali Zein aruncă din cădere, lângă bară. 1-2
Un minut de reculegere în memoria victimelor cutremurului din Turcia și Siria a fost ținut înaintea meciului.