SPORTURI  »  HANDBAL  »  SEMIFINALE CUPA CUPELOR

FINAL / Akaba Bera Bera - Rulmentul Braşov 28-27

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 aprilie 2008 00:00

Echipa Marianei Tîrcă visează după doi ani la o nouă finală europeană. Primul pas este partida din semifinala Cupei Cupelor de astăzi de la San Sebastian, în compania formaţiei Akaba Bera Bera.

Minutul 1 - a inceput partida.

Minutul 5 - Spanioloaicele controlează partida şi conduc cu scorul de 4-1.

Minutul 10 - Romancele au revenit in joc in urma unor atacuri pozitionale si contraatacuri inspirate si au egalat. 5-5.

Minutul 14 - Time-out solicitat de antrenoarea gazdelor.

Minutul 23 - După ce româncele au condus cu 9-8, jucatoarele basce au revenit la timona partidei si au reusit sa preia conducerea 10-9.

Minutul 30 - La pauza, Rulmentul se afla in avantaj, 14-12.

Minutul 31 - s-a reluat partida, cu doua goluri marcate de spanioloaice, care au egalat situatia pe tabela. 14-14.

Minutul 35 - Jucatoarele basce au egalat la 16, spre bucuria antrenoarei lor.

Minutul 38 - Dupa ce a fost eliminata cea mai buna jucatoare a echipei iberice, Tati Garmendia, a fost trimisa pe tusa pentru doua minute si Simona Vintila de la Rulmentul.

Minutul 40 - Rulmentul a fost din nou egalata, dupa o lovitura de la 7 metri. 18-18. Spirova face insa minuni in poarta romancelor.

Minutul 45 - Momente grele pentru elevele Marianei Tirca. Akaba - Rulmentul 21-19.

Minutul 50 - Ibericele au 3 goluri avantaj si controleaza autoritar partida. 24-21.

Minutul 52 - Time-out cerut din nou de tehniciana echipei spaniole.

Minutul 56 - Pineda a marcat pentru Akaba de la 7 metri si a majorat scorul pentru echipa spaniola. 26-24. Din nou time-out cerut de gazde.

Minutul 60 - Akaba Bera Bera a invins pe Rulmentul cu 28-27. Brasovencele au de recuperat la returul de saptamina viitoare un singur gol, cind suportul publicului s-ar putea dovedi decisiv.