SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ

Final nebun în Liga Națională masculină de handbal. Dinamo bate Constanța, Odorhei termină însă pe primul loc!

Articol de - Publicat miercuri, 08 aprilie 2015 21:44

HC Odorhei e liderul-surpriză al Ligii Naționale la sfîrșitul sezonului regulat. Echipa pregătită de Vlad Caba a învins miercuri seara cu 32-24 la Turda, pe Potaissa, și a luat fața celor trei echipe aflate la egalitate de puncte: Minaur, Dinamo și Constanța. Surprinzător, HC Odorhei va întîlni în play-off tot pe Potaissa, trecînd de clujeni în ambele dispute din sezonul regulat.

Dinamo București a trecut de campionii de la HCM Constanța care au rezistat doar o repriză în Ștefan cel Mare. După 13-13 la pauză, "marinarii" au luat apă în barcă în partea a doua, alb-roșiii distanțîndu-se la 21-15 în minutul 42.

Cînd victoria era asigurată, Dinamo nu a mai forțat, iar Constanța s-a apropiat, nereușind decît să se apropie la trei lungimi distanță: 22-25.

Victoria dinamoviștilor i-a trimis pe locul 2, în timp ce Constanța a coborît pe locul 4, fiind devansată în clasamentul în trei, și de Minaur Baia Mare

1. HC Odorhei 51p
2. Minaur Baia Mare 48p