SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Finala Franța - Norvegia mai face o națională fericită la CM de handbal feminin » Visul la care tânjea și România

Gazdele meciului, danezele, sunt deja calificate la Jocurile Olimpice de anul viitor, bilet obținut în urma semifinalelor de ieri. +11   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 16 decembrie 2023 18:30 / Actualizat sambata, 16 decembrie 2023 19:41

Finala mică a Campionatului Mondialul de handbal feminin, Danemarca - Suedia, este programată duminică, de la ora 17:00. Gazdele meciului, danezele, sunt deja calificate la Jocurile Olimpice de anul viitor, bilet obținut în urma semifinalelor de ieri.

• Danemarca - Suedia se joacă duminică, de la ora 17:00. Marea finală, Franța - Norvegia, este programată tot duminică, de la ora 20:00. Ambele se dispută în sala din Herning și vor fi liveTEXT pe GSP.

Danemarca și Suedia trebuie să își revină rapid după înfrângerile suferite vineri în semifinale. Cele două națiuni nordice luptă duminică pentru medaliile de bronz.

FABULOS! Prima finalistă a CM de handbal feminin, decisă după consultarea arbitrajului video » Gol în ultima secundă
CM feminin

Danemarca s-a calificat la Jocurile Olimpice

Danemarca a pierdut într-un mod dramatic semifinala cu Norvegia. A condus din minutul 1 până în minutul 59. Partida a mers în prelungiri, campioanele en-titre câștigând datorită unui gol marcat în ultima secundă, scor final 29-28.

Suedia nu a avut nicio șansă în penultimul act. A primit o lecție din partea Franței, 28-37.

Cum Franța este deja calificată la Jocurile Olimpice de anul viitor (țară-gazdă), iar Norvegia a obținut biletul datorită titlului european cucerit anul trecut, s-a deblocat un loc direct către Paris. Acesta a fost alocat de Federație Internațională finalistei de la CE.

Pe 20 noiembrie 2022, Danemarca era învinsă de Norvegia, scor 25-27.

Jocurile Olimpice, doar un vis pentru naționala României

Naționala pregătită de Florentin Pera a mers la Campionatul Mondial cu gândul de a se califica în sferturile de finală și de a obține biletul pentru Turneul Preolimpic.

Sportivele „tricolore” au fost învinse de Danemarca și de Germania în faza grupelor și au încheiat turneul final pe locul 12.

VIDEO. Rezumatul semifinalei Norvegia - Danemarca, decisă de un gol în ultima secundă a reprizelor de prelungire

Portărița lui CSM București, MVP în semifinala CM de handbal feminin » Franța s-a distrat cu Suedia și e pregătită pentru o finală de vis!