SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - GYOR 25-27

FOTO CSM București - Gyor » Maghiare superioare și la Polivalentă: bucureștencele au căzut pe finalul reprizelor

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 februarie 2019 16:15

CSM București a fost învinsă de Gyor pe teren propriu, scor 25-27, într-un meci disputat în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa 2 a Ligii Campionilor.

Fetele noastre au jucat de la egal la egal până spre finalul primei reprize. La jumătatea primei părți, CSM conducea cu 10-8, însă unguroaicele au revenit spectaculos în meci și au marcat pe bandă rulantă până au intrat la vestiare. La pauză scorul era 10-14 pentru maghiare!

În repriza secundă, bucureștencele au forțat o revenire extraordinară și-au egalat la 17, dar n-a fost suficient. Gyor nu a cedat și a pus din nou stăpânire pe joc, în ultima parte a reprizei, reușind să închidă partida cu un avantaj de două goluri pe tabelă, 27-25.

După această victorie, Gyor și-a asigurat matematic câștigarea grupei și rămâne neînvinsă în Liga Campionilor după 19 partide.

În convalescență după accidentarea gravă de la European, Cristina Neagu a văzut partida din tribunele Sălii Polivalente.

24-27.
Un nou gol superb reușit de Claudia Constantinescu.
23-25.
Radicevic vede poarta goală și înscrie de la jumătatea terenului.
22-25.
Kristiansen înscrie și ea, iar pe contraatac fetele noastre marchează și ele.
Aruncare de la 7 metri pentru CSM, dar Radicevic execută în bară.
Eliminare de două minute pentru Crina Pintea de la Gyor.
21-24.
Crina Pintea nu ratează din situație singură cu portarul.
21-22.
Lekic reapare în jocul bucureștencelor și marchează din nou.
20-21.
Lekic primește o pasă la linia de 9 metri, intră în semicerc și înscrie.
19-21.
Groot aruncă de la 8 metri și înscrie.
18-19.
Unguroaicele fructifică aruncarea de la 7 metri.
Aruncare de la 7 metri pentru Gyor și eliminare de două minute pentru Oana Manea.
18-18.
Claudia Constantinescu aruncă superb în vinclu.
17-18.
Gyor înscrie, dar CSM e pe val!
17-17.
Oana Manea egalează pentru CSM București! Fetele noastre egalează. Suntem în minutul 45.
16-17.
Bazaliu reușește o superlovitură din propria jumătate și înscrie!!!
15-17.
Gol și eliminare în tabăra lui Gyor. Hansen e trimisă pe bancă timp de două minute pentru proteste.
14-17.
Radicevic aruncă de pe extremă și înscrie.
Grubisic scoate superb o minge de sub bară, dar pe contraatac fetele noastre nu leagă pasele și unguruoaicele recuperează, care aruncă pe lângă poartă.
13-17.
Claudia Constantinescu înscrie și ea pentru echipa noastră.
12-17.
Groot transformă fără emoții.
Aruncare de la 7 metri pentru Gyor!
11-16.
Groot înscrie din nou!
Omoregie e eliminată pentru două minute!
11-15.
 Lazovic trimite la vinclu!
10-15.
Gorbic transformă lovitura de la 7 metri.
Eliminare de două minute pentru Lekic și aruncare de la 7 metri pentru Gyor!
A început repriza a doua!

PAUZĂ
10-14.
Groot aruncă și înscrie.
Aruncare de la 7 metri pentru Gyor după o apărare în 7 metri.
10-13.
Unguruoaicele s-au descătușat și marchează din nou.
10-12.
Groot transformă aruncarea și Gyor conduce pentru prima dată la două goluri. Au mai rămas 90 de secunde.
Aruncare de la 7 metri pentru Gyor după o apărare în semicerc.
10-11.
 Grubisic scapă mingea printre mâini și Gyor e în avantaj.
10-10.
 Kristiansen profită de o eroare a fetelor noastre în ofensivă, scapă pe contraatac și egalează.
Gorbicz e eliminată pentru 2 minute după un fault și CSM București va avea superioritate.
10-8.
Radicevic transformă din nou perfect lovitura de la 7 metri.
Aruncare de la 7 metri pentru CSM.
9-8.
Unguroaicele ratează șansa egalării.
Aruncare de la 7 metri pentru Gyor.
9-8.
Radicevic transformă superb cu un lob lovitura de la 7 metri.
7-8.
Oftedal transformă aruncarea de la 7 metri cu o minge printre mâinile Paulei Ungureanu.
Aruncarea de la 7 metri pentru Gyor.
7-7.
Groot trimite o torpilă peste toată apărarea noastră și nimic nu mai poate opri mingea din drumul spre gol.
7-6.
 Radicevic trimite de la 7 metri și înscrie fără emoții. Au trecut 15 minute.
Iulia Curea obține un 7 metri și o eliminare pentru Hansen
6-6.
Omoregie aruncă de la 9 metri și marchează fără speranțe.
4-5.
Gyor conduce pentru prima dată în meci. Suntem în minutul 11.
3-3.
Crina Pintea își trece și ea numele pe lista marcatoarelor pentru Gyor.
3-2.
Radicevic driblează o adversară și marchează superb.
2-2.
 Knedlikova scapă pe contraatac și înscrie.
2-1.
Lekic marchează și ea. Unguroaicele încearcă un atac rapid, dar fetele noastre se apără bine, însă Gyor recuperează și marchează.