SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM MASCULIN

Franța a ajutat Norvegia și a trimis Portugalia acasă! Gazda Egipt e în sferturi, dar acolo o așteaptă campioana mondială, Danemarca

Articol de - Publicat luni, 25 ianuarie 2021 01:01 / Actualizat luni, 25 ianuarie 2021 07:54

Portugalia avea nevoie de o victorie la un gol cu Franța, dar a pierdut 23-32. Se cunosc 7 echipe calificate din 8, dar și primul meci din ”sferturile” Campionatului Mondial de handbal masculin!

Norvegia stătea la mâna Franței pentru calificarea în "sferturi". Dacă Portugalia ar fi învins Franța, până la 6 goluri diferență, cele două formații se calificau împreună. Numai că Franța și-a respectat blazonul, a făcut un meci excelent contra lusitanilor și a câștigat cu 32-23. A fost a 6-a victorie la Mondialul din Egipt pentru "cocoși" care sunt gata să câștige pentru a 7-a oară trofeul.

În grupa a 4-a, erau două meciuri care stabileau sfert-finalistele, doup partide "care pe care", cum se spune. Mai întâi a fost Egipt-Slovenia. Echipa țării gazdă, condusă la pauză cu 12-8, a făcut o repriză secundă grozavă. A trecut la conducere, Slovenia a egalat, s-a terminat 25-25, dar Egiptul merge mai departe. A doua dispută cu mare miză a fost tranșată categoric. Suedia a făcut scor cu Echipa Federației Ruse, 34-20 și a câștigat grupa.

Danemarca-Egipt în "sferturi"

Egipt va avea un meci infernal în "sferturi". Va întâlni campioana mondială, Danemarca. Luni vor avea loc ultimele meciuri din grupele 1 și 2, și abia apoi se vor cunoaște celelalte dispute eliminatorii. În grupa 1, Ungaria și Spania, în meci direct, se luptă pentru primul loc. În grupa 2, Danemarca e calificată de pe primul loc. Pentru locul 2, Croația trebuie să învingă Danemarca, iar Argentina să piardă cu Qatar. În orice altă variantă, Argentina e calificată.

REZULTATE ȘI CLASAMENTE

GRUPA 3
Elveția-Algeria 27-24, Norvegia-Islanda 35-33, Franța-Portugalia 32-23

GRUPA 4
Belarus-Macedonia de Nord 30-26, Slovenia-Egipt 25-25, Suedia-Echipa Federației Ruse 34-20