SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL MASCULIN

Franța are biletele asigurate pentru sferturile turneului final. Se poate califica și dacă pierde la 6 goluri ultimul meci cu Portugalia!

Meciul zilei de vineri a fost disputa dintre Slovenia și Suedia (28-28) FOTO IHF

Articol de - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 02:31 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 09:44

Patru echipe au șanse la calificare înaintea ultimei etape în grupa a IV-a: Egipt, Slovenia, Echipa Federației Ruse și Suedia. Totul se decide în meciurile directe dintre ele.

Înaintea ultimei etape din Main Round, trei echipe din grupa a III-a și patru din grupa a IV-a păstrează șanse la calificarea în sferturi.

Norvegia, la mâna Franței

Franța, Portugalia și Norvegia sunt echipele care se bat pentru cele două locuri din "sferturi". Franța a mai obținut o victorie chinuită, la Mondiale, 28-26 cu Islanda, dar "cocoșii" au punctaj maxim și sunt în proporție de 90 la sută calificați. Vicecampioană mondială, Norvegia stă la mâna Franței pentru calificarea în sferturi. Trebuie să învingă Islanda, în ultima etapă, și să spere că Franța nu pierde cu Portugalia. Francezii au biletele de sferturi în buzunar însă, și dacă pierd la 6 goluri în fața lusitanilor. Se poate ajunge la un clasament în 3, iar în momentul de față, la golaverajul în 3, Franța are plus 4 (28-24 cu Norvegia), Norvegia -3 (24-28 cu Franța și 29-28 cu Portugalia), iar Portugalia -1! Greu de crezut că Franța poate pierde la minimum 7 goluri în fața Portugaliei.

Patru pe două locuri

Meci spectaculos vineri, între Suedia și Slovenia. Cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere, dar în cele din urmă au terminat la egalitate, 28-28. Un egal care le menține în cărțile calificării pe ambele reprezentative. Totul se va decide duminică, în partidele Echipa Federației Ruse-Suedia și Egipt-Slovenia. Egipt și Suedia au nevoie de un singur punct, în timp ce Slovenia și Echipa Federației Ruse trebuie să câștige neapărat.

REZULTATE ȘI CLASAMENTE

Grupa III
Portugalia-Elveția 33-29, Norvegia-Algeria 36-23, Franța-Islanda 28-26
Clasament: 1. F anța 8p, 2. Norvegia 6p, 3. Portugalia 6p, 4. Islanda 2p, 5. Elveția 2p, 6. Algeria 0p
Ultima etapă, duminică: Elveția-Algeria, Franța-Portugalia, Norvegia-Islanda

Grupa IV
Echipa Federației Ruse-Macedonia de Nord 32-20, Egipt-Belarus 35-26, Suedia-Slovenia 28-28
Clasament: 1. Egipt 6p, 2. Suedia 6p, 3. Echipa Federației Ruse 5p, 4. Slovenia 5p, 5. Belarus 2p, 6. Macedonia de Nord 0p
Ultima etapă, duminică: Belarus-Macedonia de Nord, Echipa Federației Ruse-Suedia, Egipt-Slovenia