SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

VIDEO Franța - Norvegia, șocul fazei grupelor la CM de handbal, decis în ultimul minut » Urmează un „sfert” infernal pentru campioana en-titre

FOTO: Imago
FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 23:45 / Actualizat luni, 11 decembrie 2023 00:57

Franța a învins Norvegia, scor 24-23, și a câștigat Grupa Principală 2 de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

  • România - Polonia, ultimul meci al „tricolorelor” la actuala ediție a Campionatului Mondial, este programat luni, de la ora 19:00, liveTEXT pe GSP.ro.

Seara de duminică a adus primul șoc veritabil al Mondialului. La Trondheim, Norvegia a primit vizita Franței, în reeditarea finalei de acum doi ani. Nordicele se impuneau atunci fără emoții, scor 29-22.

Două jucătoare au fugit din cantonamentul echipei de la CM de handbal feminin și sunt de negăsit » Naționala scrie istorie fără ele
CM feminin
Două jucătoare au fugit din cantonamentul echipei de la CM de handbal feminin și sunt de negăsit » Naționala scrie istorie fără ele

Franța - Norvegia, șocul Mondialului de handbal, decis în ultimul minut

Duelul de astăzi a avut alte coordonate. Olivier Krumbholz a demonstrat încă o dată că este capabil să se reinventeze. A gândit perfect partida din punct de vedere tactic, o defensivă agresivă, greu de depășit.

Cele două forțe ale handbalului s-au succedat la conducere, au avut, pe rând, avantaj de 3 goluri. Finalul a fost pe muchie de cuțit. Estelle Nze Minko, centrul lui Gyor, a marcat reușita decisivă cu 45 de secunde rămase.

Cu victorii pe linie, Franța a câștigat Grupa Principală 3 și va juca în sferturile de finală împotriva Cehiei. Norvegia a încheiat pe poziția secundă și va avea un test mai complicat în următoarea fază. Olanda va fi adversară.

Rezumatul VIDEO. Franța - Norvegia 24-23

Clasamentul final în Grupa Principală 3 e Campionatului Mondial de handbal feminin:

NaționalăPuncteGolaveraj
1. Franța10158-128
2. Norvegia8172-115
3. Slovenia6141-143
4. Angola4135-153
5. Austria2137-177
6. Coreea de Sud0132-159

Citește și alte știri de la Campionatul Mondial de handbal feminin:

Fostul selecționer, fără rețineri după un nou Mondial ratat: „Mentalitate păguboasă! Credeau că nu mai pierd un meci în viața lor” + Despre Neagu: „Și jucătorii mari se opresc!”
ROMÂNIA
Fostul selecționer, fără rețineri după un nou Mondial ratat: „Mentalitate păguboasă! Credeau că nu mai pierd un meci în viața lor” + Despre Neagu: „Și jucătorii mari se opresc!”
Paradoxul Mondialului de handbal » A pierdut în runda decisivă, dar s-a calificat în „sferturi”
CM feminin
Paradoxul Mondialului de handbal » A pierdut în runda decisivă, dar s-a calificat în „sferturi”

Nicoleta Luciu, POZĂ BOMBĂ cu DECOLTEUL care a consacrat-o! De mult timp nu ...

Puterea banilor » Saudiții schimbă regulile snookerului + Reacția lui Ronnie O'Sullivan: „Sunt o forță economică! Pot să facă ce vor!”


Comentarii (5)
ceaiuri
ceaiuri  •  11 Decembrie 2023, 13:30

Franta peste nordice,victorie meritata(rezerve mult mai bune)au meci grau si cu Olanda,cu un arbitraj corect acolo poate sa fie surpriza

zubi
zubi  •  11 Decembrie 2023, 13:14

La handbal, ca la fotbal: numai frantuzoice in echipa...

mr90
mr90  •  11 Decembrie 2023, 10:59
Postat de Maradonatu pe 11 Decembrie 2023, 08:01

Norvegia nu are antrenor. La time out, Thorir tace și Nora Mork se dezlănțuie. Doar că nu se pricepe. Deloc.

Este greu sa vorbesti in fata lor, feminismul este la putere in Norvegia !

Vezi toate comentariile (5)
Comentează