SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Gloria Bistrița, dominantă contra Rapidului în derby-ul pentru locul 2 în Liga Florilor » A condus și cu 8 goluri!

Portarul Renata de Arruda (Gloria Bistrița) Foto: Facebook Gloria Bistrita

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2024 20:13 / Actualizat miercuri, 13 martie 2024 20:19

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus cu 25-22 în duelul cu Rapid București, contând pentru etapa a 19-a din Liga Florilor și având o mare importanță pentru stabilirea ocupantei locului 2 la final de sezon. Portarul Renata de Arruda a fost decisivă, cu 16 mingi salvate.

Partidă importantă astăzi între Gloria și Rapid, disputată la Bistrița, în fața unor tribune încărcate cu fanii fideli ai ardelencelor. Miza cu bătaie mai lungă a meciului este locul 2 în clasamentul întrecerii interne, poziția de vârf fiind arestată de CSM București, formația cu o singură înfrângere până acum.

Gazdele, impulsionate de public și de dorința pentru un rezultat bun, au început în forță, cu o torpilă a Biancăi Bazaliu. S-au distanțat apoi până la 5-1 și încă din primele minute a intrat în ecuație evoluția inspirată a portarului brazilian al Gloriei, Renata de Arruda.

HC Zalău nu se prezintă astăzi la meci și a anunțat Federația la 8 dimineața! » „Motive obiective, ne cerem scuze!”
CUPA ROMÂNIEI

Aceasta a început să colecționeze tot mai multe intervenții reușite, care au dat vânt din spate echipei, în timp ce de partea cealaltă Rapid a reacționat lent. Chiar dacă antrenorul David Ginesta a cerut primul timeout foarte repede în meci.

Multe ratări în dreptul jucătoarelor vișinii, până când lucrurile s-au echilibrat undeva, la mijlocul primelor 30 de minute de joc. Rapid s-a apropiat cel mai mult la 3 lungimi, grație lui Janjusevic și Badea, dincolo golurile fiind livrate de Laslo, De Araujo, Nosek sau Niombla.

Gloria a prins aripi după pauză

Cu 14-10 la pauză, încrederea bistrițencelor era consolidată, dar a prins și mai multă strălucire la reluare. Gazdele au avut și 8 goluri în față, ultima dată 22-14 în minutul 46, o diferență care, dacă ar fi fost păstrată până la final, le îndeplinea de azi obiectivul ocupării locului secund.

16mingi din 38 de aruncări a salvat portarul Renata de Arruda, cu un procentaj impresionant la final, 42,1%

Adversarele au vrut să șteargă culorile sumbre ale unuia dintre cele mai rele meciuri ale sezonului pentru ele, reacționând în ultimul sfert de oră. Janjusevic, intervențiile lui Ciucă și precizia lui Badea au adus-o pe vicecampioana României mai aproape de Gloria.

Care a fost însă fără dubiu echipa mai bună, mai legată, meritând să învingă și să ia o opțiune solidă pentru poziția secundă la finalul campionatului.

Bianca Bazaliu sărbătorind un gol Foto: Facebook Gloria Bistrița

Marcatoare Gloria: Laslo 6, Niombla 6, De Araujo 3, Nosek 3, Dincă 2, Bazaliu 2, Seraficeanu 2, Mbengue 1.

Marcatoare Rapid: Janjusevic 8, Badea 5, O. Kanor 4, Kassoma 3, Korsos 1, Raicevic 1.

Gloria Bistrița se află pe locul 2 după meciul de azi în clasamentul Ligii Florilor, cu 48 de puncte, iar Rapid pe treapta a 3-a, cu 45 de puncte.