SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Gloria Bistrița, debut cu victorie în grupele European League

Gnonsiane Niombla/ foto Sportpictures

Articol de - Publicat sambata, 06 ianuarie 2024 16:35 / Actualizat sambata, 06 ianuarie 2024 16:56

Gloria Bistrița a câștigat primul meci din grupele EHF European League, 26-23 cu MKS FunFloor Lublin.

Gazdele au început ușor timorat partida, prima din acest an la nivel european, în fața ocupantei locului secund din campionatul Poloniei. Cele două formații se mai întâlniseră în aceeași competiție în 2020, când Gloria a câștigat acasă, 26-20, și a făcut egal în deplasare.

CSM Târgu Jiu și visul european » Debut în grupele European League contra liderului din Ungaria
EHF EUROPEAN LEAGUE

Minute bune scorul a fost echilibrat, dar atunci când a apărut pe tabelă, avantajul s-a regăsit în dreptul oaspetelor.

Portarul Renata Lais de Arruda a hrănit însă constant încrederea colegelor, un moment spectaculos al braziliencei în vârstă de 24 de ani fiind consemnat în minutul 6, atunci când a parat două tentative de a înscrie ale internaționalei Magda Balsam, după ce se dictase aruncare de la 7 metri.

Ea a și încheiat prima repriză cu 8 parade reușite și un procentaj de 44%, izbutind și un gol din poartă în poartă. În atac, lucrurile s-au închegat mai lent, abia în minutul 19 fiind prima dată când Bistrița a trecut în față pe tabelă, 8-7, apoi 9-7. Din partea gazdelor, centrul Cristina Laslo și interul de forță Bianca Bazaliu nu au prins perioade inspirate de joc.

FINAL. Gloria Bistrița - MKS FunFloor Lublin 26-23

Ritmul a devenit mai vioi după intrarea pe teren a lui Gnonsiane Niombla, cu un gol frumos după o pătrundere cu fentă stânga-dreapta. Apoi a început să se remarce mai pregnant spaniola Seynabou Mbengue Rodriguez, care a fost și marcatoarea de vârf, cu 3 goluri, a unei reprize câștigate până la urmă de Gloria cu 13-10.

În partea secundă, echipa bistrițeană a construit un avantaj solid, chiar dacă jocul a suferit la capitolul coerență. Alte faze de pus în rezumatul meciului: aruncare de la 7 metri parată de Yulyia Dumanska în fața veteranei, fostă și la Buducnost, Kinga Achruk, iar în minutul 45, după ce a ratat o aruncare, Niombla a urmărit faza și a recuperat cu un efort superb, reușind să înscrie în poarta rămasă liberă.

Bistrița s-a distanțat, având chiar 6 goluri avans la borna 51 a cronometrului, 22-16, apoi 23-17, însă ultimele minute au adus o relaxare care a devenit aproape costisitoare. Oaspetele s-au apropiat la două lungimi, însă, în cele din urmă, Gloria s-a impus cu 26-23.

Următorul meci al celor de la CS Gloria 2018 Bistrița va avea loc pe 13 ianuarie, de la ora 17:00, în deplasarea din Germania contra celor de la HSG Bensheim/Auerbach.

Marcatoare Gloria Bistrița: Mbengue 8, De Araujo 4, Laslo, 4, Bulatovic 3, Posavec 3, Niombla 2, Pristaviță 1, Bazaliu 1. 13 mingi a apărat Renata Lais de Arruda din 34 de aruncări, 38,24% procentaj de reușită

Veste uriașă pentru CSM București! » Cristina Neagu a anunțat când va reveni pe parchet: „Aștept să începem meciurile”
CSM BUCUREȘTI
CSM București atacă din nou visul european » Adi Vasile prefațează primul duel al anului din Liga Campionilor: „Presiune este tot timpul pe noi!”