SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL

HCM Constanţa a pierdut dramatic primul joc din grupe Ligii Campionilor, 29-30 cu Wisla Plock

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 octombrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 01 octombrie 2011 17:55

Campioana României la handbal masculin a pierdut astăzi primul meci din grupele Ligii Campionilor la handbal, scor 29-30, cu polonezii de la  Wisla Plock. Meciul a fost unul cu adevărat dramatic pe final, gazdele reuşind să revină de la o diferenţă de 4 goluri în ultimele patru minute ale partidei.

Constănţenii s-au aflat pe toată durata meciului la conducere, iar la pauză au intrat cu un avantaj de două goluri, 15-13. Şi mitanul secund a fost la dispoziţia handbaliştilor de la malul mării, care au intrat în ultimele cinci minute ale partidei cu un avantaj de patru goluri.

Atunci au ieşit însă la rampă arbitrii norvegieni, care au făcut tot posibilul să-i ajute pe polonezi. Constănţenii au jucat în ultimele cinci minute cu un om mai puţin, în unele momente chiar cu doi, astfel că finalul a fost exterm de tensionat.

Era 29-29 cu 30 de secunde înainte de final, iar handbaliştii români aveau atacut, dar arbitri au trecut cu vederea un fault şi i-au lăsat pe polonezi pe contra-atac. Buricea a fost nevoit să faulteze, a fost eliminat şi 7 metri pentru gazde, care au cîştigat astfel primele puncte în Grupa C.