Articol de GSP - Publicat duminica, 01 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2013 18:18
Campioana României, HCM Constanţa a fost învinsă aseară în finala turneului de calificare de la Porto de către echipa locală FC Porto Vitalis şi a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor.
La finalul celor 60 de minute de joc, scorul a fost egal, 19-19, dar în prelungiri lusitanii s-au impus clar, 26-22. HCM Constanţa viza a opta participare în grupele Ligii şi a cincea consecutivă, dar a capotat pe final.
HCM Constanţa rămîne în cupele europene, dar va juca în turul trei al Cupei EHF, în timp ce Porto merge în premieră în grupele Ligii.
HCM Constanţa a renunţat în această vară la aproape toţi internaţionalii, din lipsa banilor, urmînd să mizeze în competiţiile în care participă doar pe jucători autohtoni.