SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Hypo a bătut pe Viborg cu 35-31 şi Oltchim e lider detaşat în grupă!

Articol de - Publicat sambata, 06 martie 2010 00:00

Surpriză de proporţii în grupa a doua principală a Ligii Campionilor din care face parte şi Oltchim.

Campioana Europei, Viborg, a pierdut la scor meciul de la Viena, cu Hypo, echipa care după trei etape nu avea nici un punct în clasament! Viborg a început excelent meciul, a condus cu 4-0, 6-3 şi 8-5 (minutul 14), după care s-a prăbuşit!Braziliencele Do Nascimento şi Piedade şi-au început recitalul şi la pauză Hypo Viena conducea cu 15-13!

Dezastrul a continuat pentru echipa Cristinei Vărzaru (6 goluri) şi în partea a doua. Hypo s-a distanţat la 5, 6, 7 şi chiar 8 goluri diferenţă! Şi cum un necaz nu vine niciodată singur, Viborg a pierdut-o şi pe suedeza Johanna Ahlm, accidentată în minutul 42. Gabriela Rotis Nagy a jucat si ea foarte bine pentru Hypo, reusind sa marcheze de 5 ori.

La final a fost 35-31 pentru Hypo, un rezultat care ajută campioana României. Oltchim e mai aproape de primul loc în grupă, avînd nevoie acum doar de o victorie pe teren propriu etapa viitoare, cu Hypo Viena. Rezultatul de la Viborg, în acest caz, nu mai contează! Mai mult, Viborg tremură pentru calificare, şanse la locul 2 în grupă avînd acum Dinamo Volgograd şi, teoretic, şi Hypo Viena.