SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII

România a trecut de hopul Feroe » Cum se califică Neagu și compania la Campionatul European de handbal feminin

Naționala României e obligată să câștige la Torshavn / Sursă foto: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 aprilie 2022 21:05 / Actualizat miercuri, 20 aprilie 2022 23:46

Naționala feminină de handbal a României a câștigat meciul din Insulele Feroe, scor 31-21, în preliminariile Campionatului European, după o primă repriză modestă. Urmează decisivul pentru calificare cu Austria, la Vâlcea.

• România va juca meciul decisiv cu Austria pentru calificarea la CE 2022 duminică, 24 aprilie, de la ora 18:00, la Vâlcea. În tur a fost 33-33
  • Cu cel puțin o remiză, „tricolorele” se califică la turneul final
  • Turneul final este programat între 4 și 20 noiembrie 2022, în Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru.

România a făcut o primă repriză modestă în Insulele Feroe. Un joc lent, previzibil, cu multe greșeli pe faza de construcție, a dus la un avantaj minim după primele 30 de minute, doar 13-11.

În partea secundă, selecționerul Adi Vasile a întărit defensiva. Gazdele au trecut cu greu de linia noastră de 9 metri, marcând doar 3 goluri în 20 de minute. Profitând de oboseala adversarelor, contraatacurile „tricolore” au început să facă diferența. România s-a impus cu 31-21 și se pregătește pentru meciul decisiv cu Austria.

8 goluria marcat Crina Pintea în meciul cu Insulele Feroe. Au mai contribuit Neagu (5), Ostase 4, Seraficeanu 3, Dincă 3, Laslo 2, Badea 2, Zamfirescu 1, Tîrcă 1, Lupei 1, Buceschi 1

Austria, spulberată astăzi de Danemarca

În celălalt meci al zilei din grupa României, liderul Danemarca s-a distrat în Austria, victorie la 16 goluri diferență, scor 38-22. Rezultatul este bun și pentru „tricolore”, care pot merge la două capete în meciul decisiv, către o remiză sau o victorie.

Egalul cu Austria duce România la Campionatul European

Danemarca a câștigat fără emoții grupa, victorii pe linie în primele 5 runde, și s-a calificat deja la CE. România este în acest moment pe locul secund, cu 5 puncte, la fel ca Austria, dar cu un golaveraj mai bun.

Pentru a obține biletul spre turneul final, „tricolorele” trebuie să obțină cel puțin o remiză în meciul direct de duminică împotriva austriecelor.

Echipă PuncteGolaveraj
1.Danemarca8133-96
2. România5145-140
3. Austria5110-106
4. Insulele Feroe0105-151

Primele două formații din grupă se califică la turneul final.

FINAL. Insulele Feroe - România 21-31

• Crina Pintea domină semicercul și punctează fără emoții. 17-26
  • România a redus ritmul. Defensiva a dus greul în partea secundă, doar 3 goluri încasate în 19 minute. 16-23
  • Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri. România conduce cu 15-12.
  • „Tricolorele” irosesc primele două acțiuni ofensive.
  • A început repriza secundă!
  • România conduce la pauză cu 13-11!
  • Momente de cădere în finalul reprizei. „Tricolorele” primesc trei goluri consecutive, din cauza lipsei de inspirație din ofensivă. 9-11
  • Ofensiva lui Adi Petre nu se ridică la miza partidei. Multe greșeli pe construcție, pase greșite și acțiuni previzibile.

În partida tur, din 6 octombrie 2021, de la Mioveni, „tricolorele” s-au impus cu 26-19 (15-14), Crina Pintea fiind principala marcatoare, cu 9 goluri.

19 ore pe drum! Deplasare de coșmar pentru România în Feroe » „Tricolorele” au dormit în aeroport. Cristina Neagu, pe grupul de WhatsApp: „Și când e zborul?”
PRELIMINARII CE

Lotul României pentru meciurile cu Feroe și Austria

• Portar: Iulia Dumanska (Podravka), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm Vâlcea)
  • Extremă stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Corina Lupei (SCM Rm Vâlcea)
  • Extremă dreapta: Alexandra Badea (Rapid), Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița)
  • Pivot: Crina Pintea (Gyor), Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subțirică (Gloria Buzău)
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Buzău), Bianca Harabagiu (Gloria Buzău), Sorina Târcă (Rapid), Eliza Buceschi (Rapid), Cristina Laslo (Minaur), Madălina Zamfirescu (Gloria Buzău), Alina Ilie (Gloria Buzău)

Naţionala feminină de handbal a României, spre Euro 2022 prin Feroe: „Să nu picăm în plasa ideii că este un meci mai ușor”