SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

CSM București, dezlănțuită în ultimul meci din campionat + Cum arată clasamentul la zi din Liga Florilor

Cristina Neagu a fost în mare formă împotriva Gloriei Buzău / Sursă foto: Facebook @CSM București

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 martie 2022 18:15 / Actualizat duminica, 27 martie 2022 18:32

CSM București a reușit, duminică, o nouă victorie categorică în Liga Florilor. „Tigroaicele” au învins-o fără emoții pe Gloria Buzău, scor 33-20, într-un meci în care Cristina Neagu a fost la înălțime.

Elevele lui Adi Vasile s-au distanțat decisiv încă din prima repriză. La pauză, CSM București conducea deja cu 17-11, un avantaj consolidat de Neagu&co. după pauză. S-a terminat 33-20 în favoarea bucureștencelor, succes care le aduce la un singur punct în spatele liderului Rapid.

Cristina Neagu, interul lui CSM, a fost cea mai bună marcatoare din echipa gazdelor, cu nouă goluri. Din tabăra Buzăului s-a remarcat Bianca Harabagiu, tot cu nouă reușite.

CSM București: Neagu 9 (5), Arntzen 4, Dembele 3, Klikovac 3, Martin 3 (2), Broch 2, Dindiligan 2, Aune 2, Omoregie 2, Vâlcan 1, Fînaru 1, Ailincăi 1

Gloria Buzău: Harabagiu 9 (4), Petrovic 4, Moroianu 3, Subțirică 1, Zamfirescu 1, Munteanu 1, Simion 1

Etapa viitoare, CSM București va evolua în deplasare, pe terenul celor de la SCM Craiova. Partida e programată vineri, de la ora 18:00.

Cum arată lupta la vârf în Liga Florilor

1. Rapid 48p.
  2. CSM București 47p
  3. Măgura Cisnădie 39p.
  4. SCM Râmnicu Vâlcea 37p. (un meci mai puțin
  5. Minaur 36p.
  6. Gloria Buzău 34p.

VIDEO Râmnicu Vâlcea, înfrângere dură în manșa tur a „sferturilor” EHF European Handbal!

Situație inedită: CSA Steaua București va juca la Sighișoara

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”