SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR/ PODRAVKA - JOLIDON CLUJ 38-31(20-18)

Linşaj!

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 martie 2008 00:00

Jolidon a ratat calificarea în semifinalele Cupei Cupelor după un final extrem de tensionat, clujencele sărind la gîtul celor doi arbitri

Prima generoasă promisă de conducere şi avantajul de şase goluri luat în prima manşă de la Cluj, le-a făcut pe handbalistele lui Gheorghe Covaciu să intre motivate în meciul de la Koprivnica.

Clujencele au dominat autoritar prima repriză, conducînd mai mereu la două goluri diferenţă, în ciuda eliminărilor succesive, dictate uşor de cei doi arbitri ucrainieni. Cu Cristina Dogaru, în rol de înger păzitor, iar cu Paraschiv, Busuioceanu sau Amariei mitraliind poarta croatelor, prima repriză s-a încheiat totuşi cu un avantaj de două goluri pentru Podravka (20-18).

A doua repriză a început prost, Carmen Amariei a primit extrem de uşor "roşu" direct, după numai 6 minute de joc, producînd ruptura în tabăra clujeană. Gazdele s-au distanţat la jumătatea mitanului secund, 29-23. Moralul şi nervii clujencelor au cedat în momentul în care Senocico (8 goluri) a văzut şi ea "roşu" în ultimele minute, iar cu 15 secunde înainte de final, croatele au marcat golul izbăvitor, 38-31. După ultimul fluier, cei doi arbitri au fost aproape să fie linşaţi de clujence, exasperate de arbitrajul părtinitor croatelor.