SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

LIVE ORA 19:00 Viborg - Rapid » Manșa tur din „sferturile” EHF European League

CS Rapid București /Foto: Handbal - CS Rapid București
CS Rapid București /Foto: Handbal - CS Rapid București

Articol de - Publicat sambata, 21 martie 2026, 11:22 / Actualizat sambata, 21 martie 2026 11:23

Rapid joacă astăzi în Danemarca împotriva lui Viborg, în manșa tur din sferturile de finală ale EHF European League, de la ora 19:00.

Meciul va fi transmis în format liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima Sport 4 și Digi Sport 2

Vlad Andronescu: „ Rapid joacă pentru a se califica în Final Four”

După un parcurs excelent în grupa C unde s-a clasat pe locul 1 cu 8 puncte obținute din 3 victorii și două egaluri, Rapid joacă astăzi prima manșă din dubla cu Viborg pentru calificarea în Final Four-ul de la Graz.

În ultimul meci din campionat. formația pregătită de francezul Laurent Bezeau a pierdut derby-ul de la Bistrița, scor 26-29, meci în care Estevana Polman a marcat 6 goluri din 12 aruncări.

Chiar dacă în campionat Rapid are un sezon ratat, echipa fiind pe locul 8 cu doar 15 puncte, formația din Giulești încearcă să se salveze prin parcursul european cu o calificare în semifinalele EHF European League.

„Știm că Viborg este o echipă de mare tradiție din handbalul danez și european, dar Rapid joacă pentru a se califica în Final Four. Sper să facem un meci cât mai bun, vrem să câștigăm și dacă se poate să rezolvăm calificarea încă din acest meci”, a declarat pentru GSP, președintele clubului CS Rapid, Vlad Andronescu.

Un prim „7” posibil pentru Rapid: Ciucă, Korșoș, Chambertin, Polman, Lopes, Topfner, Kassoma.

  • Pentru partida cu Rapid, Viborg este favorită la casele de pariuri cu o cotă de 1.45-1.55, în timp ce echipa română are o cotă de 2.80-3.00.

Viborg este favorită

Viborg s-a calificat în sferturile de finală după ce a ocupat locul doi în D, unde a acumulat 8 puncte. Formația daneză se calificase în grupă, după ce a trecut în turul preliminar de suedezele de la Savehof, scor la general, 70-61.

Căpitan la formația daneză este extrema stângă de 35 de ani, Marie Fisker, câștigătoare a Ligii Campionilor cu CSM București în 2016.

  • În perioada 2005-2012, la Viborg a jucat actualul team manager de la Rapid, Cristina Vărzaru, iar în 2006, 2009 și 2010 formația a daneză a câștigat Liga Campionilor.

În campionatul danez, Viborg este pe locul 5 cu 29 de puncte, după 23 de etape. Viborg a pierdut ultimul meci din campionat pe teren propriu, 27-29 cu HOJ Elite.

Un prim „7” probabil pentru Viborg: Kristensen, Fisker, Mittun, Martinsen, Thomsen, Schmid, Hald.

Citește și:
Coșmar pentru starul lui Real Madrid » După ce s-a despărțit de iubită, poate rata și Mondialul
Campionate
Coșmar pentru starul lui Real Madrid » După ce s-a despărțit de iubită, poate rata și Mondialul
Noul model Dacia 2027 a fost lansat, iar americanii sunt uimiți: „Cu asta se diferențiază”
Noutati auto
Noul model Dacia 2027 a fost lansat, iar americanii sunt uimiți: „Cu asta se diferențiază”
Cine l-a nemulțumit pe Gigi Becali în FCSB - UTA: „Știi de ce?”
Superliga
Cine l-a nemulțumit pe Gigi Becali în FCSB - UTA: „Știi de ce?”
Fostul număr 5 WTA a lăsat tenisul și a acceptat o nouă provocare! O mai recunoști?
Tenis
Fostul număr 5 WTA a lăsat tenisul și a acceptat o nouă provocare! O mai recunoști?
Două mari lanțuri de fast-food intră în România
Profit.ro
Două mari lanțuri de fast-food intră în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează