SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Minaur Baia Mare și Măgura Cisnădie, victorii spectaculoase în EHF European League

FOTO: Imago-Images
FOTO: Imago-Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 19:36 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 20:23

Minaur Baia Mare a debutat cu o victorie în grupa B din EHF European League la handbal feminin, în fața polonezelor de la Zaglebie, scor 34-32.

Minaur a făcut un joc excelent din punct de vedere ofensiv. S-a desprins la 4 goluri în finalul primei reprize și părea să aibă o misiune ușoară. Polonezele au redus treptat din diferență și au egalat la 29, dar reprezentantele României au fost mai inspirate în secvențele decisive și s-au impus, scor 34-32. 

Meciul Viborg - SCM Râmnicu Vâlcea, din EHF European League, a fost amânat
EHF European League
Meciul Viborg - SCM Râmnicu Vâlcea, din EHF European League, a fost amânat

Cele mai bune marcatoare au fost Andreea Popa și Cristina Laslo, ambele cu câte 7 reușite. Au mai punctat Asuka Fujita (6 goluri), Jelena Lavko (5), Iaroslava Burlachenko (4), Alexandra Severin (3), Anca Polocoșer (1) și Angela Cioca (1). 

Următorul meci al lui Mianur va fi sâmbăta viitoare, în deplasare, cu Bietigheim. Nemțoaicele au câștigat meciul de astăzi, 27-25 împotriva lui Nantes.

Măgura Cisnădie, victorie importantă în EHF European League

Și Măgura Cisnădie a câștigat prima partidă a grupei C din EHF European League, acasă, împotriva lui Storhamar, reprzentantă a Norvegiei, scor 33-28. În celălalt meci al grupei, Herning-Ikast a trecut de Togliatii, scor 27-24.

Marilena Burghel-Neagu a fost cea mai bună jucătoare a partidei, cu 9 reușite. Au mai înscris: Marina Dmitrovic (7 goluri), Raluca Băcăoanu (6), Yuliya Garyaeva (3), Dana Abed Kader (2), Dijana Radojevic (2), Maria Valentina-Bardac (2), Andreea Ianăși (1) și Valentina Blazevic (1).

Măgura Cisnădie va juca în runda secundă pe terenul lui Ikast.

Citește și alte știri din handbal: 

Meciul lui CSM București din Champions League, amânat din cauza COVID-19 » Trei jucătoare ale „tigroaicelor” sunt infectate

Cadou după cadou pentru fanii lui Dinamo » „Ninja” a semnat prelungirea cu campioana României

Citește și:
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Craiova continuă sărbătoarea » Ce s-a întâmplat la primele ore ale dimineții
Superliga
Craiova continuă sărbătoarea » Ce s-a întâmplat la primele ore ale dimineții
Doar ei au fost alături de olteni! Cine sunt cei doi fotbaliști de la U Cluj care au rămas la sărbătoarea Universității Craiova
Superliga
Doar ei au fost alături de olteni! Cine sunt cei doi fotbaliști de la U Cluj care au rămas la sărbătoarea Universității Craiova
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (1)
blackseacoast
blackseacoast  •  10 Ianuarie 2022, 01:48

Foarte rotunjoare fetele noastre de nationala,rusinos ! Plesnesc pe ele sorturile de joc,realmente !

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close