SPORTURI  »  HANDBAL  »  GSP LIVE

EXCLUSIV Oana Manea, despre experiența dezolantă a carierei: „Nu știu dacă am luat două salarii în 10 luni. Mi-au dat GPS-ul și mi-au zis: «Descurcă-te!»”

Oana Manea. foto: GSP
Oana Manea. foto: GSP

Articol de - Publicat joi, 26 noiembrie 2020 12:11 / Actualizat joi, 26 noiembrie 2020 13:18

Oana Manea (35 de ani), retrasă din activitate în 2019, a avut o carieră impresionantă în România: a câștigat 12 titluri, 8 cu Oltchim, 4 cu CSM București, fiind un element important și în națională. 

Totuși, spre deosebire de alte colege de generație, Oana Manea nu a petrecut prea mult în străinătate. Fostul pivot a evoluat în sezonul 2013-2014 pentru Krim Ljubljana, însă experiența din Slovenia, singura pe pământ străin din carieră, a dezamăgit-o profund. Ea a povestit la GSP Live culisele aventurii de la Krim:

Oana Manea: „Mi-au dat un GPS la aeroport și m-au lăsat să mă descurc singură”

„A fost foarte urât la Krim. Nu mi-a plăcut deloc. Cred că m-am adaptat, dar acolo au fost probleme foarte mari cu banii. Cred că acolo a fost mult mai grav decât ceea ce a fost la Oltchim în ultima perioadă. În 10 luni, nu știu dacă am luat două salarii, îmi dădeau banii cu țârâita, ca să nu pot pleca.

Noi, românii, le oferim ce e mai bun străinilor. Tot ce se poate, cazare, salarii, încercăm să fim cât mai maleabili, să-i facem să se simtă ca acasă. Experiența mea de la Krim nu a fost așa, chiar m-am mirat.

Am ajuns la aeroport, mi-au dat GPS-ul, am mers să luăm mașina, m-au dus la apartament și mi-au zis: «Descurcă-te!». Eram într-o țară străină, mi-am zis: «Eu ce fac acum?». Am rămas destul de dezamăgită și n-am mai vrut să aud de străinătate, abia am așteptat să revin în țară. Am făcut două luni de neplată și imediat mi-am depus memoriu. Apoi, am venit la CSM București, fiindcă Bucureștiul e casa mea”, a rememorat Oana Manea, la GSP Live. 

CV Oana Manea: 

  • Născută pe 18 aprilie 1985, la București
  • A jucat la Oltchim Rm. Vâlcea (2001-2013), Krim Ljubljana (2013-2014), CSM București (2014-2019)
  • A câștigat 12 titluri de campioană: 8 la Vâlcea, 4 la CSM
  • A cucerit Cupa și Supercupa României de câte 4 ori
  • A câștigat Liga Campionilor, în 2016, cu CSM, Cupa Cupelor și
  • Supercupa Europei, în 2007, cu Oltchim
  • Medalie de bronz la CM 2015, CE 2010 cu naționala României
  • Desemnată cea mai bună jucătoare din România în 2011

Vezi și alte știri din intervenția Oanei Manea la GSP Live:

VIDEO „Hai, iubita, dă-i din brațe!” » Dezvăluiri în premieră despre metodele lui Gheorghe Tadici: „Alinta jucătoarele în funcție de cum vorbeau cu soțul sau iubitul, doar că noi știam secretul”

VIDEO Amintiri din anii '90: „Strângeam surprizele cu Maradona și fotbaliști, ieșeam cu părinții pe stradă când juca naționala”

Citește și:
După Politic, Hermannstadt mai vrea un fotbalist de la FCSB: „Am discutat cu Gigi Becali să ni-l dea”
Superliga
După Politic, Hermannstadt mai vrea un fotbalist de la FCSB: „Am discutat cu Gigi Becali să ni-l dea”
Universitatea Craiova - Oțelul, meci tare pentru supremație » Bară chiar înainte de pauză
Superliga
Universitatea Craiova - Oțelul, meci tare pentru supremație » Bară chiar înainte de pauză
Înaintea Jocurilor Olimpice, sportiva de 35 de ani a pozat nud într-o revistă pentru adulți: „Onorată să fiu pe copertă”
Stiri extrasport
Înaintea Jocurilor Olimpice, sportiva de 35 de ani a pozat nud într-o revistă pentru adulți: „Onorată să fiu pe copertă”
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
Superliga
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Profit.ro
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (9)
115486966066476
Edi Girnita  •  26 Noiembrie 2020, 18:17

O fosta mare sportivă, pe care ,din păcate,nu am știut să o apreciem că atare ! Respect Oana!

ceaiuri
ceaiuri  •  29 Noiembrie 2020, 15:32
Postat de Alex Alexein pe 29 Noiembrie 2020, 13:58

Mda... si norocul tau ca exista internet, ca sa iti poti exprima opiniile inteligente despre altii. A câștigat 12 titluri de campioană: 8 la Vâlcea, 4 la CSM A cucerit Cupa și Supercupa României de câte 4 ori A câștigat Liga Campionilor, în 2016, cu CSM, Cupa Cupelor și Supercupa Europei, în 2007, cu Oltchim Medalie de bronz la CM 2015, CE 2010 cu naționala României

daca taceai tot..asa ramaneai(neica nimeni..esti postac nou,deci cineva din..familie) in afara de faptul ca ai amintit tot palmaresul..nu zici nimic de jucatoare...la Oltchim intra pe teren cand Galca nu avea chef sa alerge...era mereu rezerva ,la nationala tot asa(ca a fost a 2a jucatoare pe post a fost un avantaj)si daca zici ca a fost o f buna jucatoare de ce nu a mers la Krim(daca nu ma insel nu a stat mai putin de 1 an)iar cand Galca a refuzat nationala normal a venit Manea(alt pivot nu aveai de unde alege)deci stai jos,nota 4,repetent

10215087601007567
Alex Alexein  •  29 Noiembrie 2020, 14:01
Postat de remarque pe 26 Noiembrie 2020, 16:55

la noi e cu ban public. E inca lux. Numai ca vin alegeri si continua pandemia. Sa vedeti atunci tigroaicele cum migreaza spre tari mai calde.

Sa nu mai ramanem cu nimic, ca asa vrei tu, alogen neaos! =)) In toata istoria ne-am auto-sabotat, de ce ne-am schimba daca vedem ca functioneaza?! :))

Vezi toate comentariile (9)
Comentează