SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ

Oltchim a bătut cu 39-26 la Brăila şi e din nou lider în Liga Naţională

Articol de - Publicat miercuri, 25 februarie 2009 00:00

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea a zdrobit Dunărea Brăila pe teren propriu, 39-26, şI a revenit pe primul loc în clasament, cu 32 de puncte, unul mai mult decît rivalele de la Rulmentul Braşov.

Meciul de la Brăila nu a avut istoric. Oltchim a început tare, s-a distanţat din start, 5-1, şI la pauză avea deja şapte goluri avans: 18-11. DeşI Radu Voina a schimbat “titularele”, dorind să le menajeze pentru meciul de sîmbătă, din Liga Campionilor, cu Krim Ljubljana, Oltchim s-a distrat în partea a doua. A condus şi cu 17 goluri avans, 30-13, pentru ca la final să se impună cu 39-26.

Au marcat pentru Brăila: Moldovan 11 goluri, Crăciun 5, Jenofi 3, Rădulescu 3, Tomuleanu 3 şI Lupu 1.
Pentru Vîlcea au punctat Lecuşanu de 7 ori, Puşcaşu 6, Pidpalova 4, Szucs 4, Meiroşu 3, Elisei 3, Luca 3, Avădănii 3, Maier 2, Manea 1, Gatzel 1 şi Borbaş 1.