SPORTURI  »  HANDBAL  »  BUDUCNOST-OLTCHIM 23-22

Oltchimul a pierdut în faţa lui Buducnost, scor 23-22

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 februarie 2009 00:00

Oltchimul a pierdut primul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor. Fetele lui Rimanici au fost învinse de Buducnost Podgorica cu scorul de 23-22.

Buducnost a anunţat că are mari probleme de efectiv, însă au reuşit un meci foarte bun.

Oltchim a început meciul ezitant, iar muntenegrencele au deschis scorul şi au condus jocul, speculând greşelile româncelor din apărare. Fără să forţeze, Oltchim s-a menţinut în coasta adversarei şi a reuşit să egaleze în minutul 23, când scorul a devenit 11-11. Româncele au preluat conducerea , Elisei a mărit diferenţa, iar Oltchim a încheiat repriza în avantaj, conducând la pauză cu 13-12. Gazdele marchează primele şi în repriza secundă, însă Oltchim s-a aflat la conducerea jocului, beneficiind şi de intervenţiile Luminiţei Huţupan, revenită în poarta vâlcencelor. Cu 10 minute înainte de final, Buducnost a preluat conducerea jocului şi campioana României nu a mai putut reveni.

Portăriţa Mihaela Smedescu a debutat în acest meci în Liga Campionilor, în timp ce ucraineanca Anastasia Pidpalova a debutat pentru echipa vâlceană.

În primul meci al grupei, care s-a disputat sâmbătă, Gyor a învins-o pe Krim Ljubliana cu scorul de 35-31.

Primele două clasate din cele două grupe obţin calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Următorul meci al Oltchimului este programat la 15 februarie, pe teren propriu, împotriva lui Krim Ljubliana.