Rapid a învins Buzăul cu 36-35. Gogîrlă a marcat 13 goluri, Gîscă 11!

gogirla
gogirla

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 martie 2010 00:00

Rapid CFR Bucureşti a învins simbată dimineaţa cu 36-35 pe HCM Buzău în "derbyul suferinţei" etapei a 19-a a Ligii Naţionale.

Oaspetele au condus toată prima repriză, chiar şi la 3 goluri diferenţă, mai ales datorită jocului exact al portarului Alina Iordache, a extremei Nicoleta Rusu şi a conducătorului de joc Ramona Geană. La pauză HCM Buzău conducea cu 19-17, Simona Gogîrlă, interul Rapidului, bătîndu-se de una singură cu adversarele, marcînd nu mai puţin de 12 din cele 17 goluri!

În partea a doua Rapidul a trecut la timonă, a condus cu trei goluri, dar pe final a tremurat pentru victorie. Noroc cu extrema dreapta Nicoleta Gîscă Alexandrescu, dar şi cu interul dreapta Roxana Rahnea Niţă. Buzăul a ratat la ultima fază posibilitatea egalării, Lipan alegînd o soluţie nefericită, aruncare de la mare distanţă, deşi nu era presată de timp!

Rapid a egalat cu această victorie Braşovul în clasament, cele două echipe urmînd să se înfrunte etapa viitoare sub Tîmpa, în meciul în care s-ar putea decide a doua echipă retrogradată din Liga Naţională!

Rapid 36 (17)

Gogîrlă 13 goluri, Alexandrescu 11, Rahnea 5, Stancu 2, Nan 2, Răceală 2, Mitrea 1