SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

VIDEO + FOTO CSM București a câștigat derby-ul cu Rapid și reaprinde lupta la titlu în „Liga Florilor” » Cristina Neagu, imperială în fața fanilor giuleșteni

CSM București a învins-o pe Rapid, scor 28-27, în derby-ul Ligii Naționale de handbal feminin. +9   FOTO

Articol de , - Publicat joi, 24 februarie 2022 19:31 / Actualizat joi, 24 februarie 2022 21:19

Fanii au umplut sala Rapid pentru cel mai așteptat meci al sezonului. Cântecele giuleștenilor nu le-au impresionat pe Neagu și compania. Interul stânga al campioanei a fost de neoprit și a contribuit din plin la avansul luat de CSM în prima parte.

INTERVIU

Celălalt motiv al diferenței de 3 goluri de la pauză, 15-12, a fost forma de excepție a lui Grubisic. Elevele spaniolului Carlos Viver au irosit 5 aruncări de la 7 metri în prima parte.

Cristina Neagu, MVP în Rapid - CSM București

Repriza secundă a început cu paradele reușite de Julie Foggea, portărița Rapidului. Gazdele au reușit să egaleze când cronometrul mai arăta 12 minute rămase.

Cristina Neagu a ieșit din nou la rampă. A aruncat necruțător și a servit-o perfect pe Carmen Martin în două rânduri, pentru o victorie importantă.

13 goluria marcat Cristina Neagu în poarta Rapidului

Rapid și CSM București luptă pentru titlu în „Liga Florilor”

Rapid rămâne lider în „Liga Florilor”, cu 39 de puncte, dar simte presiunea campioanei en-titre. CSM ajunge la 38 de puncte, cu 12 etape rămase de disputat.

Clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin / FOTO: Flashscore

Rapid - CSM București 27-28

CSM București se impune cu 28 la 27!
min. 58: Carmen Martin apare în inter stânga și dă peste cap defensiva adversă. 26-28
min. 57: Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri. 25-27
min. 56: Claudia Constantinescu pătrunde pe lângă Omoregie și marchează. Final încins de meci. 25-26
min. 54: Carmen Martin duce la finalizare o succesivă frumoasă a „tigroaicelor”. 23-25
min. 48: Rapidul cere timp de odihnă. 22-22
min. 43: Minute de grație pentru Foggea, portărița Rapidului, a 4-a paradă în ultimele 5 minute. Nu o mai poate opri pe Neagu! 18-19
min. 42: Buceschi marchează dintr-un unghi imposibil, iar Adi Vasile cere timp de odihnă. 18-18
min. 35: Cristina Neagu aruncă peste poartă de la 7 metri. 13-16
A început repriza secundă!

CSM intră la cabine cu avantaj, scor 15-12! Rapidul a irosit 5 aruncări de la 7 metri.
min. 26: Cristina Neagu este de neoprit în aceste secvențe ale jocului și ajunge la 5 goluri din 6 aruncări. 10-13
min. 21: Buceschi aruncă din cădere, pe sub Grubisic. 8-9
min. 20: Grubisic apără a treia aruncare de la 7 metri din acest meci, de data asta în fața lui Ferandez. 7-8
min. 16: Fraga Fernandez transformă o aruncare de la 7 metri pentru Rapid. 7-7
min. 10: Omoregie aruncă la colțul scurt și o surprinde pe Ciucă. 5-4
min. 4: Omoregie este eliminată două minute, iar Rapid egalează dintr-un 7 metri. 2-2
min. 1: Cristina Neagu marchează primul gol al meciului. 0-1
A început partida, într-o atmosferă senzațională!

CSM București „a furat” vedeta Rapidului

Eliza Buceschi va evolua din sezonul viitor alături de Cristina Neagu, jucătoarea în vârstă de 28 de ani urmând să fie transferată de campioana CSM București de la Rapid.

Cele două părți vor anunța transferul după derby-ul de astăzi, dintre Rapid și CSM, partidă care poate decide campioana României.

EXCLUSIV Străinul de la Dinamo care s-a îndrăgostit de Romania și vrea să-și ia cetățenia: „Frate, aș mânca ciorbă de văcuță la fiecare masă”

Prima Federație din Europa care a interzis disputarea meciurilor pe teritoriul Ucrainei: „Prioritară e siguranța sportivilor”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”