SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO + FOTO ISTORIC! La prima ei participare, Rapid s-a calificat în „sferturile” Ligii cu un gol marcat în ultimele 15 secunde cu Krim Ljubljana » Programul complet

Articol de , - Publicat duminica, 26 martie 2023 18:39 / Actualizat duminica, 26 martie 2023 20:01

Rapid a câștigat returul contra lui Krim Ljubljana, scor 30-24 (24-29 în tur), și s-a calificat în „sferturile” Ligii Campionilor la handbal feminin la un gol diferență. CSM București era deja acolo.

• Rapid va avea o misiune infernală în sferturile de finală, împotriva norvegiencelor de la Vipers Kristiansand, campioanele ultimelor două ediții din Liga Campionilor
  • Manșa tur se va disputa pe 29 sau 30 aprilie, la București. Returul se joacă o săptămână mai târziu, pe 6 sau 7 mai.
  • România are pentru prima oară două echipe în „sferturi” după schimbarea formatului Ligii. În ediția 2015-2016, țara noastră a fost reprezentată în această fază de CSM și HCM Baia Mare.

În Polivalenta arhiplină, cu 5.000 de oameni în tribun și o galerie giuleșteană fantastică, Rapid a pornit returul playoff-ului pentru „sferturi” la o distanță de cinci lungimi de adversara Krim. Cinci lungimi care puteau părea cinci pași sau cinci kilometri, totul depindea de evoluția din retur.

CSM București și-a aflat adversara din „sferturile” Ligii Campionilor » Înfruntă „coșmarul” de anul trecut, condus de Nora Mork
Liga Campionilor

„Krim este o echipă deșteaptă, bine organizată, ne așteptăm la un meci foarte greu. Cu siguranță vor încerca să preia controlul partidei, dar noi trebuie să rămânem concentrați pe ce avem de jucat", spunea înaintea partidei antrenorul Kim Rasmussen, cel care e de doar trei săptămâni pe banca campioanei României.

Rapid, calificare dramatică în „sferturile” Ligii Campionilor

Începutul a promis mult, după ce Polman a înscris repede două goluri, ridicând instantaneu nivelul decibelilor în sală. Apoi însă, jocul a intrat într-o zonă de echilibru, cu greșeli și de o parte și de alta, dar și cu intervenții inspirate ale Denisei Șandru în poarta gazdelor.

În ultima perioadă în care Rapidul a fost antrenat de Carlos Viver, ea nu a evoluat decât foarte puțin, uneori neprinzând nici măcar lotul. Kim pare să-i acorde mai multă încredere, începând acest meci decisiv cu ea între buturi.

Primul sfert de oră s-a închis cu un sac aproape plin de erori ale ambelor echipe, multe fragmentări și o tabelă anemică, 4-3 pentru echipa din Giulești. Carlos Azenaide a lansat atunci prima ei aruncare tipică de inter dreapta, un post atât de deficitar pentru debutanta în Liga Campionilor. A urmat-o Kanor, în interul stânga, dar acolo franțuzoaica a avut și în tur o evoluție solidă, chiar spectaculoasă în repriza întâi.

+1 FOTO

La 8-5, după o ratare a Dariei Dmitrieva, care a jucat bine în tur, urmată de o pasă greșită a oaspetelor, antrenorul Krimului, Dragan Adzici, a aruncat cartonașul de time-out pe masa oficială. Interul rus s-a revanșat imediat cu o pătrundere inspirată, iar suspansul a rămas sus.

Rapid s-a dus la 4 goluri după un contraatac iute finalizat de Marta Lopez, în timp ce Krim înșira greșeli după greșeli, apoi a egalat diferența din tur, când Polman a mai finalizat o acțiune personală. În tot acest timp, galeria a cântat, a scandat, a bătut din palme, creând acea atmosferă tipică, admirată și de rivali.

Sorina Grozav, gol decisiv în ultimul minut din Rapid - Krim

12-8 la pauză, încurajator, dar Rapidul a ajuns chiar la diferența calificantă în minutul 33, după încă o aruncare senzațională a lui Kanor pentru 14-8. Primul gol de pe pivot al Rapidului a venit în minutul 36, când Ostase a fost angajată convenabil de aceeași Kanor. Gazdele au mai atins de două ori acel avans de șase goluri, 16-10 și 18-12 (min. 37), apoi iar, după după un sfert de oră, 24-18.

Ce minute aprinse urmau! 7 goluri în față, pătrundere frumoasă a lui Fraga, Bogdan Vasiliu pune palmele pe ochi, Grozav intră și preia cu autoritate și precizie sarcina înscrierii golurilor, 3 la rând!, dar e de ajuns o pasă greșită pentru ca adversarele să vină la 5 goluri. Un minut, atât, 30 de secunde, Grozav transformă de la 7 metri, încă un atac al lui Krim, care ratează, iar Rapid, la prima participare în Liga Campionilor, e în "sferturi"! Ce performanță!

Rapid și CSM București, în „sferturile” competiției

România a mai avut două echipe în „sferturile” Ligii Campionilor în sezonul 2015/2016, atunci când CSM București ridica trofeul. Între ultimele 8 echipe s-a mai aflat atunci și HCM Baia Mare, învinsă de Buducnost.

În acel moment, Liga avea un format diferit. HCM Baia Mare a obținut biletul pentru Ligă printr-un turneu de calificare. Formatul conținea atunci grupe preliminare înaintea grupelor principale.

Acum, după pandemia de Covid-19, calificările au fost înlocuite cu wild-card-uri oferite de EHF.

FINAL » Rapid - Krim 30-24

Rapid s-a calificat în „sferturile” Ligii Campionilor!
min. 60: Dmitrieva vede cartonașul roșu, deși faultul a fost comis de o colegă. Grozav transformă aruncarea de la 7 metri. Time-out cerut de Krim. 30-24
min. 60: Scor de prelungiri! Time-out cerut de Kim Rasmussen. 29-24
min. 56: Lorena Ostase obține o aruncare de la 7 metri. Grozav înscrie. 28-21
min. 55: Sorina Grozav, bară-gol de la peste 9 metri! 27-20
min. 54: Fraga Fernandez își asumă o acțiune personală. 25-18
min. 53: Final palpitant în Sala Polivalentă. Ambele echipe greșesc. 24-18
min. 52: Dragan Adzic cere time-out. Galeria Rapidului e în picioare! Rapid e calificată la acest scor. 24-18
min. 50: Kanor depășește superb două adversare și aruncă în forță. 23-18
min. 49: Contraatac irosit de Marta Lopez. 22-18
min. 47: Kim Rasmussen cere time-out pentru a opri seria bună a lui Krim. 20-17
min. 46: Kassoma prinde cu dificultate o pasă de la Kanor, dar se redresează și marchează. 20-16
min. 45: Kapitanovic apără o aruncare de la 7 metri. 19-16
min. 42: Atacuri irosite prea ușor, forțare la Buceschi, iar Rapid pierde avantajul. 19-15
min. 40: Polman iese din nou la rampă. 18-12
min. 35: Rapid înscrie prin Ostase, primul gol de pe pivot. 15-10
min. 33: Kanor înscrie al doilea gol al reprizei. 14-8
min. 32: Radicevic ratază o aruncare de la 7 metri. 13-8
A început repriza secundă!

S-a încheiat prima repriză. Rapid conduce cu 12-8.
min. 30: Kim Rasmussen ia time-out. 12-8
min. 29: Polman, de neoprit! 12-7
min. 28: Marta Lopez înscrie pe contraatac. 11-7
min. 24: Sorina Grozav găsește un culoar în centrul defensivei adverse. 10-7

min. 21: Krim cere primul time-out al meciului. 8-5
min. 20: Linia de 9 metri a campioanei României începe să funcționeze. Kanor înscrie din nou. 8-5
min. 19: Polman marchează senzațional, o aruncare sub bară, apoi este faultată dur. 7-4.

min. 17: Kanor se înalță superb și aruncă direct în vinclu. 6-3
min. 10: Sorina Grozav transformă o aruncare de la 7 metri. Rapid joacă în dublă superioritate. 3-2
min. 7: Kanor obține o aruncare de la 7 metri. Fraga Fernandez ratează. 2-1

min. 2: Polman înscrie printr-un procedeu fantastic, o aruncare pe la spate, din cădere. 2-0
min. 1: Rapid a avut lovitura de start. Aproximativ 5.000 de spectatori asistă la meci.

+1 FOTO

UPDATE 16:30 » Aglomerație în fața Sălii Polivalente

Cu aproximativ 30 de minute înainte de startul partidei, fanii Rapidului se înghesuie în fața Sălii Polivalente.