SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Rapid o bate pe Zaglebie și visează în continuare la „optimile” Ligii Campionilor » Calcule: ce trebuie să se întâmple în runda decisivă

Rapid s-a impus în deplasarea cu Zaglebie Lubin, scor 24-21, și păstrează șanse matematice la calificarea în „optimile” Ligii Campionilor la handbal feminin.

Articol de , - Publicat sambata, 10 februarie 2024 18:45 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 19:57

• CALCULE: Pentru a se califica în faza următoare a Ligii Campionilor, Rapid trebuie să o învingă în ultima rundă pe Esbjerg, ocupanta locului secund în grupă (meci programat pe 18 februarie, ora 17:00)
  • Nu e suficient! Ferencvaros trebuie să piardă duelul cu Metz.

Din nou cu presiune asupra sa, Rapid avea nevoie de victorie în deplasarea de la Lubin pentru a-și menține vii șansele de a ajunge în play-off-ul pentru sferturile de finală. „Vom lupta până la capăt pentru a putea merge în faza următoare”, spunea David Ginesta înainte de partida contra codașei din grupa B și avertiza în legătură cu echipa poloneză, care "își împinge adversarii până la limită".

Concluzii după derby-ul  din Liga Florilor » CSM București, de nerecunoscut + Prin ce a impresionat Rapid
ANALIZĂ
Concluzii după derby-ul din Liga Florilor » CSM București, de nerecunoscut + Prin ce a impresionat Rapid

Probabil însă că antrenorul spaniol nu își închipuia că această provocare venită din partea gazdelor se va manifesta atât de aprig din primele minute. Rapid a acuzat un start lent, cu acțiuni amețite și o poartă în care Șandru nu a găsit paradele necesare.

Rapid, victorie cu emoții la Lubin

De partea cealaltă, handbalistele de la Lubin au luat în serios și în viteză fiecare acțiune, punctând consistent mai ales prin extrema stânga Daria Michalak, rapidă și eficientă. Așa s-au detașat până la un îngrijorător 9-5, apoi 10-6.

Ginesta ceruse devreme time-out, sesizând lipsa de limpezime a echipei sale, iar încet-încet lucrurile au început să se îndrepte pentru vicecampioana României, care a egalat la 10.

Era însă nevoie urgentă și de o contribuție din partea porții Rapidului. Nici Kapitanovic nu a izbutit să salveze vreo minge, așa că a intrat și al treilea goalkeeper, Diana Ciucă.

Evoluția inegală a vicecampioanei României a continuat, deși scorul s-a mai strâns. Până la urmă, Lubin a încheiat în avantaj prima parte, 15-13. La București, pe 16 septembrie 2023, fusese 15-12 tot pentru Lubin...

0 mingiau parat portarii Rapidului în prima repriză, Ciucă 0/2, Kapitanovic 0/4, Șandru 0/9

Prima minge apărată a venit în minutul 37, din partea Dianei Ciucă. Rapidul reușise să egaleze la 15, însă jocul s-a păstrat fluctuant. Erorile și deciziile neinspirate ale lui Mogensen l-au făcut pe Ginesta să o înlocuiască până la urmă cu Polman.

Korsos s-a ridicat deasupra coechipierelor cu mai multă inspirație în acțiuni și exactitate de la 7 metri, dar până și ea a ratat până la urmă și Rapidul tot nu a izbutit să treacă în avantaj.

Paradoxal, acest lucru s-a produs după un atac chinuit, cu bâlbâieli anihilate miraculos: cumva, Orlane Kanor o pune pe Rapid în frunte, 19-18. Apoi 20-18, ceva mai mult aer pentru echipa vișinie, mai târziu 23-20 când mai erau două minute de joc.

Rapid rămâne în cărțile calificării în Liga Campionilor la handbal feminin

O repriză secundă sterilă pentru gazde, numai 6 goluri, Rapid se impune cu o evoluție total diferită față de cea entuziasmantă din partida cu CSM. Contează însă că a obținut victoria, ținta zilei a fost atinsă.

Urmează momentul adevărului, meciul decisiv de duminica viitoare, acasă, cu Esbjerg. În sezonul trecut Rapid o bătea pe Esbjerg în Sala Polivalentă, va putea să o facă din nou? Fiindcă multe s-au schimbat de atunci și nu neapărat în bine.

Marcatoare pentru Rapid: Korsos 6, Janjusevic 5, Mogensen 3, L. Kanor 3, O. Kanor 3, Polman 2, Kassoma 1, Badea 1.

Clasamentul grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin:

FINAL. Zaglebie Lubin - Rapid 21-24

Rapid s-a impus în Polonia, scor 24-21.
min. 56: Ciucă apără a doua aruncare consecutivă. 20-22
min. 55: Laura Kanor e mai inspirată din extrema stângă. 20-22
min. 54: Marta Lopez ratează din extremă, dintr-un unghi favorabil. Rapid avea dublă superioritate numerică! 20-21
min. 50: Janjusevic transformă o aruncare de la 7 metri. 18-21
min. 45: Orlane Kanor marchează. Rapid conduce pentru prima dată în meci. Kristiansand își face treaba în Ungaria, contra lui Ferencvaros, iar Giuleștencele rămân în cărțile calificării la acest scor. 18-19
min. 43: Janjusevic scoate un 7 meri și o eliminare de două minute. Korsos ratează. 18-18
min. 41: Korsos ține Rapidul în viață. Înscrie cu o idee genială. Simulează o pasă și aruncă din întoarcere. 17-17
min. 36: Korsos egalează de la 7 metri. 15-15
min. 32: Orlane Kanor marchează și obține o eliminare de două minute în tabăra adversă. 15-14
A început repriza secundă!

Rapid, de nerecunoscut în prima repriză. Polonezele conduc cu 15 la 13.
min. 23: Korsos, sigură din nou de la 7 metri. 14-12
min. 19: Hernandez și Badea își reproșează modul în care s-au apărat. Încă un 7 metri transformat de Zaglebie. 12-10
min. 17: Korsos transformă o lovitură de la 7 metri. 10-9
min. 15: Kassoma e faultată dur și se resimte. E nevoie de intervenția echipei medicale. 10-7
min. 12: Rapid e în dublă inferioritate. Momente de joc haotic. 9-5
min. 11: Janjusevic trimite mult peste poartă dintr-o aruncare de la 7 metri. 8-5
min. 8: Ginesta, antrenorul Rapidului, cere deja un time-out. 6-3
min. 5: Polman pare să își fi revenit complet după accidentare. 3-2
min. 2: Kanor înscrie dintr-un contact cu adversara. 1-1

A început partida! Lubin a avut lovitura de start.