SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA

Ce scriu nemții despre România, după înfrângerea cu Germania de la Mondialul de handbal feminin

România - Germania/ foto: Facebook @FRH

Articol de - Publicat vineri, 08 decembrie 2023 11:24 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 12:11

Presa din Germania a analizat victoria naționalei lor împotriva României la Campionatul Mondial de handbal feminin, scor 24-22.

Nemții au remarcat probleme din ofensivă ale naționalei lui Florentin Pera, care a ratat numeroase ocazii pe finalul primei reprize. „Tricolorele” au condus cu 12-9 la pauză, dar s-au prăbușit în repriza a doua.

Cea mai mare surpriză a CM de handbal păstrează România într-un scenariu SF » Calculele de care se agață „tricolorele”
CM feminin

Ce scriu nemții după Germania - România 24-22

„Germania a trecut un adevărat test, a arătat tărie de caracter și a obținut a patra victorie la Mondial, 24-22 contra României. Ușile către sferturile de finală par deschise larg. Este o victorie extrem de importantă, deși România a avut un start mai bun.

Româncele au găsit soluții bune pe jocul pozițional, Daciana Hosu a avut o mulțime de parade, astfel că România a avut un avantaj de trei goluri la pauză.

În repriza secundă, meciul a fost decis de MVP-ul Katharina Filter, care a avut un procentat de aproape 50% în poartă, iar deficitul s-a topit. Cu spirit de luptă, Germania a preluat controlul într-un meci fizic și a început să se distanțeze. Echipa lui Florentin Pera nu a avut mult timp soluții în ofensivă, însă pe final s-a apropiat din nou din cauza lipsei de concentrare a Germaniei.

O victorie meritată, iar Germania care întâlnește Serbia în următorul meci, în timp ce România va înfrunta Japonia”, a scris Bild.

Calcule pentru calificare României în sferturi

• România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia. Ar ajunge la 6 puncte
  • Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă toate partidele rămase și să rămână cu 4 puncte / să piardă un meci și să termine la egalitate în celălalt (5 puncte)
  • Germania ar câștiga grupa în acest scenariu (10 puncte)
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe.

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.