SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL

România a învins Rusia la Europeanul de tineret sub 19 ani

Eliza Buceschi

Articol de GSP - Publicat joi, 04 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 04 august 2011 20:52

Echipa antrenată de Dumitru Muşi a produs surpriza primei zile, Rusia fiind considerată marea favorită la cîştigarea titlului continental

Naţionala de tineret a României a debutat cu dreptul la Campionatul European care se desfăşoară în Olanda. La Amelo, "tricolorele" au învins cu 26-25 (13-12) Rusia la capătul unui meci senzaţional. Eliza Buceschi (foto), jucătoarea de la HCM Baia Mare a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei. Rusia a condus în debutul jocului, dar româncele au întors şi au intrat la pauză în avantaj: 13-12. În partea a doua România s-a desprins şi a avut pe tabelă şi cinci goluri diferenţă: 26-21 (minutul 56). Pe final româncele s-au relaxat şi Rusia a înscris de patru ori consecutiv.

Tot din grupa A mai fac parte Spania şi Slovenia. Vineri, de la ora 21:00, România va întîlni Spania, iar duminică, de la ora 19:00, va juca ultimul meci din grupă cu Slovenia.