SPORTURI  »  HANDBAL  »  CORESPONDENȚĂ DE LA PARIS

ROMÂNIA - CEHIA 31-28 // VIDEO + FOTO Debut magnific pentru Neagu și compania » Buceschi și Pintea, fabuloase, iar România e liderul grupei

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 decembrie 2018 16:34

România s-a impus în fața Cehiei, scor 31-28, în partida de debut de la Campionatul European de handbal feminin din Franța.

• În prima înfruntare din Grupa D, cea din care face parte și România, marea favorită a turneului, Norvegia, a cedat în fața Germaniei, scor 32-33. Detalii AICI.

România s-a impus în fața Cehiei, scor , în partida de debut de la Campionatul European de handbal feminin din Franța.

Tricolorele antrenate de Ambros Martin au început ideala partida. Combinațiile superbe cu pivotul Crina Pintea, loviturile năucitoare ale Cristinei din inter stânga și mâna sigură a Elizei Buceschi de la 7 metri au distanțat naționala României chiar și la 7 goluri. Pauza ne-a găsit cu un avans liniștitor, 17-11.

Și partea secundă a început sub semnul dominării României. Cehoaicele au redus treptat din diferență, făcând finalul unul pe muchie de cuțit.

Cu 3 minute înaintea finalului, Cehia s-a apropiat la doar două lungimi, moment în care a intervenit dârzenia Crinei Pintea. Pivotul s-a luptat pe semicerc, a obținut o lovitură de penalitate, transformată de Buceschi.

Cea mai bună jucătoare a partidei a fost desemnată coordonatoarea României, Eliza Buceschi, autoare a 9 goluri.

Desfășurarea partidei

min. 60: Cristina Neagu înscrie și totul s-a terminat! România se impune. 31-28.
min. 58:
Crina Pinteaaaaa! Pivotul naționalei își desăvârșește evoluția magnifică de astăzi. 30-27
min. 57:
Avem noroc! Mingea trimisă de portarul advers nu nimerește poarta lăsată goală. Pintea obține un 7 metri vital. Buceschi punctează. 29-26
min. 55:
Chiper trimite în bară. Pe contraatac, Laslo este eliminată două minute. Denisa Dedu intră între buturi, dar nu poate bloca lovitura de la 7 metri. 28-25
min. 54:
Melinda Geiger ține Cehia la distanță. Time-out. 28-24
min. 50:
Laura Chiper sparge gheața în această seară și întrerupe seria bună a adversarelor. 27-22
min. 49:
Dumanska are intervenția meciului. Respinge în afara terenului din postură de 1 la 1 cu extrema adversă. 26-20
min. 46:
Udriștoiu marchează din extremă, cu un lob superb. 25-20
min. 44
: Înscriem după 4 minute. Buceschi nu ratează de la 7 metri. 24-19
min. 41:
România primește două goluri după intercepții ale adversarelor. Primim 3 goluri consecutive. Ambros Martin cere time-out! 23-19
min. 38:
Cehoaicele rulează portărițele, dar fără succes. Neagu înscrie în inferioritate numerică. 23-15
min. 37:
Dragut înscrie cu o lovitură puternică din inter dreapta. 22-13
min. 36:
Eliza răspunde cu o pătrundere de manual. 21-13
min. 35:
Neagu o egalează pe Buceschi, atât la goluri, cât și la procentaj. 6 din 7, iar Cehia pare în degringoladă. 20-13
min. 33:
Pintea prinde o minge dificilă și înscrie cu podeaua. 19-13
min. 32:
Buceschi ajunge la 6 goluri. Primim gol imediat, pe faza a doua a cehoaicelor. 18-13

A început repriza secundă!

mk2 0901 +19 FOTO

S-a terminat prima repriză! România conduce cu 17-11.

min. 30: Crina Pintea se zbate și obține o lovitură nesperată de la 7 metri. Eliza înscrie din nou fără probleme, cu podeaua. Dumanska respinge pe repunere. 17-11
min. 29:
Atacăm fără portar și suntem pedepsiți. Ambros Martin cere timp de odihnă. 16-11
min. 26:
Gol Neagu! Cea mai mare diferență de până acum. 16-9
min. 25:
Buceschi transformă încă o lovitură de la 7 metri. 15-9
min. 24:
Udriștoiu pătrunde cutezător din extrema stângă și marchează. Pe repunere primește două minute de eliminare. Dumanska apără lovitura de la 7 metri. 14-9
min. 21:
Kordovska, jucătoarea eliminată, intră pe teren înaintea expirării timpului. Primește cartonașul ROȘU. 12-8
min.20:
Aneta Udriștoiu obține 7 metri și două minute eliminare pentru adversară. Jucăm cu două jucătoare în plus. Buceschi transformă lovitura de penalitate. 12-7
min. 19:
Cristina Neagu ajunge la 5 reușite! Jucăm în superioritate numerică. 11-7
min. 16:
Cristina Florica, debutantă la un turneu final european, marchează din extrema dreaptă. 10-5
min. 14:
Kordovska e prima jucătoare eliminată din această înfruntare. Speculăm superioritatea cu o combinație între Neagu și Pintea. 9-4
min. 13:
Crina Pintea comite fault. Aruncarea de la 7 metri este transformată de Luzumova. 8-4
min. 12:
Neagu aruncă din nou imparabil. Cehia cere time-out! 8-3
min. 11:
Combinație rapidă pe semicerc. Buceschi, transformată într-un pivot de conjunctură, nu ratează. 7-2.
min. 8:
Cristina Neagu e în zi mare. Lovitura ei năpraznică nu poate fi blocată. Primim gol rapid după repunere. 6-2
min. 7:
Crina Pintea este fenomenală! Se desprinde din marcaj și nu greșește de pe semicerc. 5-1
min. 6:
Pintea obține o lovitură de la 7 metri. Cristina Neagu țintește însă bara transversală. 4-1.
min. 5:
Dragut trimite un trasor direct în vinclu. Dumanska intervine la faza urmăroare. 4-1
min. 4:
Crina Pintea punctează după o pasă ideală venită de la Cristina Lazlo. 3-1

min. 3: Eliza Buceschi se desprinde superb de apărătoarele Cehiei și trimite la colțul scurt. 2-1
min. 2:
Cristina Neagu înscrie din inter dreapta, printr-un culoar creat de pivotul Crina Pintea. 1-0

A început partida! Cehoaicele au prima posesie.