SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - GERMANIA 29-24

ROMÂNIA - GERMANIA 29-24 // FOTO + VIDEO Victorie SENZAȚIONALĂ la Europeanul de handbal! Ne-am calificat în grupa principală! Eliza Buceschi, Neagu și Dedu au sclipit!

Articol de - Publicat luni, 03 decembrie 2018 20:35

România a făcut o partidă impresionantă contra Germaniei, pe care a învins-o categoric, 29-24, în al doilea meci de la Campionatul European de Handbal din Franța. În urma victoriei, "tricolorele" și-au asigurat calificat în Grupa 2 principală.

• Marian Ursescu e corespondentul GSP în Franța și transmite cele mai noi informații de la Campionatul European!
  • În al doilea meci al zilei din grupă, Cehia o înfruntă pe Norvegia, în direct la TVR 1 de la ora 22:00
  • Pentru România urmează ciocnirea cu Norvegia, miercuri, de la ora 22:00.

Jucătoarele lui Ambros Martin au fost în permanență la conducerea partidei, iar nemțoaicele, care învinseseră Norvegia în primul meci din grupă, nu au condus nici măcar o dată în meci.

Cristina Neagu a făcut o primă repriză de excepție, reușind să înscrie de cinci ori. Goluri care au transformat-o în cea mai bună marcatoare din istoria Campionatelor Europene.

România a funcționat perfect în apărare, ajutată și de paradele de excepție ale Denisei Dedu, o altă jucătoare care a făcut o partidă impecabilă.

"Tricolorele" au intrat cu un avantaj liniștitor la pauză, 14-11, și s-au dezlănțuit în repriza secundă. Fără Neagu, lăsată pe bancă,cea mai bună jucătoare a fost Eliza Buceschi, care a înscris din toate pozițiile și nu a ratat deloc de la șapte metri. Per total, jucătoarea Coronei Brașov a reușit nu mai puțin de 11 goluri.

Elevele lui Ambros Martin au avut minute de joc sclipitor, pe lista marctoarelor trecându-și numele și portarul Denisa Dedu, desemnată la final MVP-ul partidei.

În ciuda finalui relaxat, România s-a impus fără drept de apel și e calificată în Grupa 2 principală a Europeanului din Franța!

Desfășurarea partidei:

min.60: România se impune cu 29-24 în fața Germaniei, după un joc sclipitor!
min.59: Al patrulea gol consecutiv reușit de nemțoaice. Germania se apropie la patru goluri, moment în care Ambros Martin solicită un time-out. 27-23
min.57: Finalul de meci le aparține nemțoaicelor, care înscriu de trei ori și se apropie la cinci goluri. 27-22, dar nu se mai pune problema câștigătoarei în meciul de azi

min.55: GOOL Eliza Buceschi. Eliza transformă din nou o lovitură de la șapte metri. 27-19
min.53: Crina Pintea nu ratează dintr-o poziție ideală și oprește seria pozitivă a Germaniei, care reușise două goluri consecutive. 26-19
min 49: Gol incredibil, reușit de la distanță de Cristina Laslo. România conduce cu 25-17, cu 11 minute înainte de final
min.48: Abila și neobosita Aneta Udriștoiu obține o lovitură de la șapte metri, transformată fără probleme de Eliza Buceschi, care reușește al zecea gol al meciului de azi. 24-16
min.46: U-LU-I-TOA-RE! Denisa Decu își încununează evoluția magistrală de azi cu un gol din poartă în poartă! 23-15
min.46: Eliza Buceschi înscrie de la șapte metri, iar România conduce cu 7 goluri avans. 22-15
min.45: Denisa Dedu, portaul României, a făcut o partidă de excepție astăzi și a blocat numeroase atacuri ale nemțoaicelor. Românii din tribunele sălii din Brest îi scandează numele la scenă deschisă
min.41: Aneta Udriștoiuu înscrie superb, pentru prima oară în această repriză. 21-15
min.40: Eliza Buceschi creează panică în apărarea Germaniei. Însrie al optulea gol al partidei și provoacă și eliminarea unei adversare! Ce prestație pentru jucătoarea Coronei Brașov! 20-15, cu 20 de minute înainte de final
min.39: Încă un gol pentru România, care a profitat din plin e superioritatea numerică de două minute. Crina Pintea, jucătoarea dorită de Gyor, înscrie pe pivot. 19-14
min.38: Eliza Buceschi este de neoprit. Face din nou o partidă solidă și reușește al șaptea gol al întâlnirii de azi. 18-14 pentru România!
min.36: Eliminare de două minute pentru nemțoaice după un fault comis asupra Crinei Pintea. Eliza Buceschi înscrie din nou de la șapte metri, însă la faza următoare Germania înscrie în inferioritate. 17-14
min.34: Aruncare de la lapte metri, Eliza Buceschi transformă elegant, iar România conduce din nou cu un avans de patru goluri. 16-12
min.32: GOOL România! Înscriem primul gol al reprizei secunde prin Crina Pintea, care pivotează excelent și marchează fără emoții. 15-12
min.31: A început repriza secundă, posesia e a nemțoaicelor, care înscriu la primul atac. 14-12

min.30: Pauză la Brest, România conduce cu 14-11! Cu cele cinci goluri reușite în prima repriză a partidei, Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare all-time la Campionatele Europene de handbal!
min.29: Ambros Martin solicită time-out, într-un moent în care România conduce cu 14-11
min.27: Oprim seria de minute fără gol marcat. Cristina Neagu își asumă răspundere aruncării, pătrunde prin apărarea Germeniei și înscrie. 14-11
min.24: România primește mult prea ușor două goluri, iar nemțoaicele se apropie la două goluri. 12-10
min.22: Melinda Geiger faultează imprundent și e eliminată. Aruncare de la șapte metri fructificată de nemțoaice, care înscriu prin Angie Geschke. 12-8
min.21: Eliza Buceschi transformă fără pic de emoții o lovitură de la șapte metri. România conduce cu 12-7!
min.20: Melinda Geiger înscrie din nou după un contraatac perfect al echipei lui Ambros Martin, după o recperare de manual a Gabrielei Perianu. 11-7
min.19: Dublă paradă a Denisei Dedu, care plonjează din bară în bară și reușește să evite golul Germaniei. Încă 15 secunde de inferioritate. 10-7
min.17: Al patrulea gol reușit de Cristina Neagu. 10-6 pentru România, însă la faza imediat următoare e eliminată Gabriela Perianu și jucăm din nou în inferioritate numerică
min.16: Înscriem în inferioritate! Cristina Neagu reușește un nou gol superb, iar România conduce din nou cu 4 goluri diferență. 9-5
min.15: Germania înscrie de la șapte metri. Eliminare de două minute pentru România. 8-5
min.13: Româncele se revanșează două minute mai târziu. Eliza Buceschi înscrie din a doua încercare de la șapte metri. În plus, nemțoaicele au acum o eliminare de două minute. 8-4
min.11: Aruncare de la șapete metri pentru România, dar Cristina Neagu nimerește bara! 7-4
min.10: Bravo, Denisa! Portarul României apără o nouă lovitură de la șapte metri, iar tricolorele se desprind la faza imediat următoare, după un gol sclipitor al Cristinei Neagu. 7-3
min:9: Time-out solicitat de antrenoarele nemțoaicelor, la scorul de 6-3 pentru România
min.7: Aruncare imparabilă a nemțoaicelor, care reușesc să se apropie de România după ce, în prealabil, România punctase prin Cristina Florica. 6-3
min.5: Ce bombă a Cristinei Neagu! Cea mai valoroasă jucătoare a noastră înscrie cu o "ghiulea" de pe linia de 9 metri. 5-2
min.4: Înscriem din nou la capătul unei faze superbe. Aneta Udriștoiu punctează de pe extremă, iar România reface avantajul de 3 goluri. 4-1.
min.4: Melinda Geiger aruncă superb de la 9 metri și înscrie, dar la faza imediat următoare nemțoaicele reușesc primul gol al meciului. 3-1
min.3: Aruncare de la șapte metri pentru Germania, dar Denisa Dedu are un reflex miraculos și păstrează intactă poarta României
min.2: Contraatac devastator al jucătoarelor lui Ambros Martin, Eliza Buceschi nu iartă. 2-0
Âmin.1: Reușim primul gol al întâlnirii. Melinda Geiger dejoacă apărarea nemțoaicelor, pătrunde și înscrie. 1-0
min.1: A început meciul! Jucătoarele noastre beneficiază de prima posesie

UPDATE: 18:55: Jucătoarele au ieșit pe teren și se pregătesc pentru intonarea imnurilor naționale

UPDATE 18:45: Au mai rămas 15 minute până la startul partidei cu Germania. Sala din Brest începe să se umple, iar atmosfera se anunță a fi una deosebită! În cazul în care se impune, România își asigură calificare în Grupa 2 principală de la EURO!

Vezi și: ROMÂNIA - GERMANIA // Vești bune înaintea duelului de azi de la European: "Am scăpat de entorsă" + "Secundul" face avancronica