SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII CE

Bosnia Herțegovina - România, în preliminariile EURO 2024 » Naționala feminină, succes fără istoric, la diferență de 21 de goluri

Naționala de handbal feminin a României poate încheia Grupa 1 cu maximum de puncte, foto: Facebook

Articol de - Publicat joi, 04 aprilie 2024 19:26 / Actualizat joi, 04 aprilie 2024 23:36

România a câștigat în Bosnia Herțegovina, 37-16, în etapa 5 din preliminariile EURO 2024, după o partidă aproape perfectă făcută de elevele lui Florentin Pera.

• Campionatul European de handbal feminin va avea loc între 28 noiembrie și 15 decembrie 2024, cogăzduit de Austria, Ungaria și Elveția.
  • România mai are de jucat în această campanie de calificare cu Grecia (7 aprilie, acasă).
Dinamo câștigă fără emoții și returul cu Silkeborg și se califică în „sferturile” EHF European League. Următoarea adversară
EHF European League

Naționala României a avut un test extrem de facil în Bosnia. După ce s-a impus în tur cu 49-18, a câștigat fără emoții și returul din Bosnia, la 21 de goluri diferență. La pauză, naționala conducea cu 17-8 și a menținut ritmul și în repriza a doua.

România are cinci victorii din tot atâtea meciuri în grupa preliminară. Locul 2 este ocupat de Croația, cu 6 puncte.

În cazul în care selecționata lui Florentin Pera (44 de ani) se va impune în meciul cu Grecia, ultimul din preliminarii, atunci va câștiga Grupa 1 cu maximum de puncte. România are 10 puncte după primele 5 meciuri și este deja calificată la EURO 2024. De cealaltă parte, Bosnia este „lanterna roșie”, fără punct.

Clasamentul din Grupa 1, România lider detașat

Clasamentul din grupa României din preliminariile Euro 2024, foto: captură de ecran Flashscore

FINAL » Bosnia Herțegovina - România 16-37

• min. 60. - România câștigă fără emoții în Bosnia, scor 37-16.
  • min. 57. - România a arătat bine, ținând cont de adversar, și s-a distanțat și mai mult pe tabelă, 16-35.
  • min. 46. - Ștefania Stoica înscrie cu o aruncare superbă, 14-29.
  • min. 44. - Bianca Voica înscrie golul 28 pentru naționala României.
  • min. 40. - România face spectacol în Bosnia, 11-26.
  • min. 34. - Naționala a depășit borna de 20 de goluri în duelul cu Bosnia. Diferență uriașă, 10-23.
  • min. 32. - România se desprinde la 11 goluri, 8-19.

Ora 21:56 - A început repriza secundă.

• min. 30. - gol Bazaliu, MVP-ul reprizei, cu 8 goluri. România conduce cu 17-8 în Bosnia la pauză.
  • min. 27. - Bazaliu, aruncare superbă și un nou gol pentru România, 6-16.
  • min. 24. - Naționala României nu are milă de Bosnia Herțegovina, 6-14.
  • min. 19. - Bosnia înscrie al 5-lea gol al meciului.
  • min. 15. - Bazaliu înscrie al 5-lea gol al partidei, România conduce cu 10-4.
  • min. 14. - Bosnia înscrie golul 3 al partidei, România reface diferența, 3-9.
  • min. 12. - România face instrucție în Bosnia, 7-1.
  • min. 11. - Lorena Ostase înscrie golul 6 pentru naționala României.
  • min. 9. - Bosnia înscrie primul gol al partidei. Imediat, România înscrie golul 5.
  • min. 8. - România conduce cu 4-0, a marcat Bazaliu după o aruncare de la 7 metri.
  • min. 5. - A treia paradă pentru portarul României, 3-0 pentru naționala feminină.
  • min. 4. - România conduce cu 2-0, a marcat Ostase.
  • Ora 21:05 - A început meciul.

Știrea inițială

În tur, naționala feminină de handbal a României s-a impus clar, scor 49-17, în fața Bosniei, în primul meci din preliminariile EURO 2024.

România fără Buceschi, Laslo, Dindiligan și Seraficeanu

Marți după-amiază, lotul a plecat spre Bosnia Herțegovina pentru penultimul meci din preliminariile EURO 2024. Naționala a ajuns în Bosnia pe ruta București-Zurich-Zagreb și apoi aproximativ 3 ore cu autocarul spre localitatea Cazin, unde joi se va juca partida dintre cele două selecționate, de la ora 21:00.

Pentru cele 3 partide, selecționerul Florentin Pera a chemat la lot 18 jucătoare, dar a rămas cu 17, după accidentarea Cristinei Laslo, care a suferit o ruptură musculară.

Alte două jucătoare sunt accidentate și nu au putut răspunde convocării: Eliza Buceschi și Alexandra Dindiligan. Din lot lipsește și extrema dreapta Sonia Seraficeanu, pentru ca pe postul său să fie testate alte două jucătoare, Moroianu și Borș.

Pera nu le-a chemat la lot pentru această acțiune pe Diana Lixăndroiu, Alisia Boiciuc și Mihaela Mihai, care au fost lăsate la lotul de tineret aflat în pregătire pentru Campionatul Mondial din luna iunie.

Florentin Pera: „Jocul României să crească de la meci la meci”

„Matematic suntem calificați la EURO 2024, aspect ce ne oferă posibilitatea de a îmbunătăți relațiile de joc și de a integra jucătoarele tinere în circuitul echipei naționale.

Ne dorim ca exprimarea echipei să fie la un nivel cât mai bun, să menținem atmosfera pozitivă și unitatea grupului, iar jocul echipei să crească de la meci la meci. Hai România!”, a declarat pentru GSP selecționerul Florentin Pera.

Lotul național pentru partidele cu Bosnia și Grecia

• Portari: Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea), Bianca Curmenț (SCM Craiova)
  • Extreme: Roberta Stamin (HC Zalău), Eva Kerekeș (Minaur), Corina Lupei (Dunărea Brăila), Andra Moroianu (Gloria Buzău), Oana Borș (Minaur)
  • Pivoți: Lorena Ostase (Rapid), Ana Ciolan (CSM Târgu Jiu), Bianca Voica (Corona Brașov)
  • Linia de 9 metri: Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Ștefania Stoica (CSM București), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Elena Roșu (Măgura Cisnădie), Daciana Bucur (Gloria Buzău), Alicia Gogîrlă (SCM Râmnicu Vâlcea).

Tragere la sorți „dirijată” în semifinalele Cupei României la handbal feminin?
CUPA ROMÂNIEI
Handbalul, fără „lipici” la Jocurile Olimpice de la Paris?
JOCURILE OLIMPICE

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”