Articol de David Istrate - Publicat vineri, 07 august 2026, 15:42 / Actualizat vineri, 07 august 2026 15:48
Echipa feminină U18 a României s-a clasat pe locul 12 la Campionatul Mondial de handbal, organizat în țara noastră, în Pitești, Craiova, Râmnicu Vâlcea și Mioveni. În ultima partidă de la acest turneu, tricolorele au fost învinse de Țările de Jos cu 33-27.
Vineri, 7 august, cu începere de la ora 14:00, în Pitești Arena, naționala feminină U18 de handbal a României s-a duelat cu Țările de Jos pentru locul 11 la Campionatul Mondial. Prima repriză a fost echilibrată, dar a doua a fost dominată de către trupa oaspete.
România, eșec la 6 goluri în fața Țărilor de Jos și locul 12 la Campionatul Mondial U18
Elevele Victorinei Bora s-au ținut aproape de adversare în primele 30 de minute și, la pauză, diferența era de un gol: 13-14. După revenirea de la vestiare, româncele nu au mai ținut pasul, au comis o mulțime de greșeli și au fost depășite pe tranziție.
În minutul 45, când diferența de pe tabelă era încă mică, antrenoarea tricolorelor a cerut time-out și și-a certat elevele. „Am avut două șanse de a egala. Jucați puțin”, le-a spus Bora handbalistelor.
Indicațiile sale nu au avut efectul dorit, pentru că adversarele au evoluat din ce în ce mai bine, au speculat fiecare greșeală a gazdelor și s-au desprins. În minutul 51, Bora a mai solicitat un timp de odihnă. „De ce le lăsați să vină peste voi?”, a întrebat ea.
La fel ca după precedentul time-out, jocul României a rămas la fel și, în cele din urmă, Țările de Jos s-au impus cu 33-27, ocupând locul 11, în timp ce reprezentantele noastre s-au clasat pe poziția a 12-a la Campionatul Mondial U18.
Jelena Ostojic, cu 5 goluri, a fost desemnată jucătoarea meciului, fiind premiată de Narcisa Lecușanu. Din lotul învingătoarei s-au mai remarcat Guusje Hogervorst, Veerle Hop, Ivana Kwakman și Esmee Pater, toate cu câte 4 goluri.
De partea cealaltă, Agata Stoican a înscris de 7 ori, în timp ce Monica Scarlat a avut 6 reușite.
Programul semifinalelor de la Campionatul Mondial U18:
Vineri, 7 august, ora 16:15 » Egipt vs. Spania
Vineri, 7 august, ora 18:45 » Danemarca vs. Muntenegru
Finalele se vor desfășura duminică, 9 august, în Pitești Arena din Pitești.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”