SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

România - Muntenegru 26-27 // FOTO Cronică de Dan Udrea: „A fost război! Şi am sfârşit pe scut!”

Articol de , - Publicat miercuri, 04 decembrie 2019 07:28

România a pierdut cu Muntenegru, scor 26-27, în grupele Campionatului Mondial din Japonia. Fetele au condus până în minutul 46, după care au luat 7 goluri consecutive și nu au mai fost în stare să revină! Finala de calificare e cu Ungaria, vineri, de la ora 12:00!

• GSP e singura redacție din România care a trimis o echipă de jurnaliști la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Dan Udrea și Cristi Preda (foto) transmit de la fața locului detalii;

Am jucat fantastic două treimi din meci, după care ne-am prăbuşit în ultimul sfert de oră şi am pierdut, iar meciul decisiv pentru calificare îl vom avea vineri împotriva Ungariei.

La încălzire semnele nu sunt bune. Neagu nu se mişcă în acelaşi ritm cu colegele ei. De fapt, mai mult nu face încălzire decât face, ceva în genul Messi înainte de partide. E singura însă care bate cuba cu Ryde. În partea cealaltă a terenului, Muntenegru face o încălzire care simulează ca intensitate şi agresivitate un meci. E clar, ne aşteaptă un război în toată regula!

Dumanska, Neagu şi defensiva la înălţime

Începem greu. 2-0 şi 3-1 pentru Muntenegru. Aruncările lui Neagu sunt moi şi prea pe centrul porţii. Dar ne apărăm bine. Cu agresivitate, iar Cristina începe să dea drumul la trasoare. Se face 4-3, iar Dumanska închide poarta timp de 7 minute.

Neagu continuă recitalul, e de neoprit. Trei goluri consecutive şi ne ducem la 7-5. Perianu alternează momentele bune cu pasele greşite şi forţările în atac, dar o compensează Dache, care are o primă repriză consistentă.

+37 FOTO

Muntenegru e zero pe extreme

Suntem în joc şi avem o şansă în primul rând fiindcă ne apărăm bine. În plus, Iulia are paradele la ea. Facem un meci tactic perfect: extemele noastre se repliază mereu rapid după ce pierdem mingea şi nu le dăm nicio şansă pieselor cu greutate de la Muntenegru, Radicevici şi Mehmedovici.

0 goluria marcat Muntenegru în prima repriză de pe extremă, România a înscris de două ori

Dublă superioritate în final de repriză

E 9-9, apoi 10-10, Ryde a anticipat exact, e o dispută extrem de echilibrată şi de nivel bun. Finalul de repriză ne avantajează fiindcă avem dublă superioritate. Iuganu marchează şi intrăm la odihnă cu un gol peste Muntenegru. Va conta cine va fi mai proaspăt şi nu va ceda presiunii. Muntenegru e la al doilea meci teribil în 24 de ore, după thriller-ul de marţi cu Ungaria.

6 goluria marcat Neagu în prima repriză

Perianu urcă nivelul

Partea a doua cu România în prim plan. O paradă a Iuliei şi un gol al Cristinei. Apoi, pe Diana Ciucă o ia valul, face o schimbare greşită şi avem doi oameni mai puţin în teren.

Perianu îşi zice că trebuie să fie Mondialul ei şi începe să joace handbal adevărat. E 15-13. Se scot cuţitele, Polocoşer ceda a doua eliminare, Radicevici se crede într-un câmp de luptă cu Pintea şi vede şi ea 2 minute. Neagu e din nou într-o zi mare şi aruncările ei sunt realmente bombe care cad în poarta Muntenegrului.

Dumanska apără 7 metri şi suntem la 3 goluri distanţă. Per Johansson nu mai ştie ce să facă împotriva lui Neagu. Încearcă şi apărarea om la om. La 20-17, Pintea şi Perianu sunt eliminate. Vor urma momente complicate. Trebuie să avem nervii tari în ultimele 15 minute.

Şi nu-i avem, Muntenegru recuperează gol după gol, Polocoşer vede roşu pentru a treia eliminare.

Finalul e dramatic

Ne pierdem cu firea, primim gol după gol, Ryde nu ia time out şi Muntenegru trece în avantaj. Are 24-21! Incredibil cum s-a răsturnat meciul. Mai avem puterea să revenim? Recuperăm două goluri, dar Muntenegru tot mai are un gol avans! Marchează, 27-25, s-a terminat 27-26, dar şi la egal tot am fi avut nevoie să batem vineri Ungaria pentru a ne califica. Am pierdut meciul, dar am câştigat o prestaţie şi mai ales o atitudine de echipă mare.

14 eliminăriau fost dictate în acest meci, inclusiv două cartonaşe roşii

România - Muntenegru 26-27

FINAL » România pierde în fața Muntenegrului, scor 26-27!

Min. 59: Mehmedovic lovește de două ori bara, însă Udriștoiu nu reușește să egaleze

Min. 58: România marchează două goluri consecutive, iar tabela arată 26-25!

Min. 57: Ratăm atacul 6 contra 4, iar Radicevic o duce pe Muntenegru la 3 goluri față de noi

Min. 56: Dublă inferioritate pentru formația lui Johansson, Ryde cere încă un time-out

Min. 54: Perianu pătrunde foarte bine în centru și marchează! Ne apropiem la un gol

Min. 52: Muntenegru se desprinde » Jaukovic marchează de la 10 metri

Min: 51: 6 goluri la rând Muntenegru!

Min. 50: Nu ne regăsim. Ratăm încă un atac pozițional, Muntenegru preia conducerea, iar Ryde cere time-out

Min. 49: Perioadă slabă pentru România! Scoatem portarul, jucăm cu doi pivoți, iar Muntenegru marchează simplu, având în față poarta goală.

Min. 48: Dache este blocată, iar Radicevic înscrie pe contraatac

Min. 45: Jucăm din nou în dublă inferioritate » Nu primim gol și, mai mult decât atât, Neagu înscrie cu o lovitură formidabilă

Min. 44: Muntenegrencele lovesc bara, însă nu reușim să profităm: Polocoșer aruncă slab de pe picioare

Min. 43: Udriștoiu comite fault în atac, dar Dumanska apară încă o dată la faza imediat următoare, în fața lui Radicevic

Min. 42: Crina Pintea, eliminată 2 minute; Jaukovic punctează

⇒ Time-out cerut de Johansson

Min. 41: Muntenegru ratează atacul; Neagu transformă lovitura de la 7 metri și ajunge la 10 reușite în acest meci!

Min. 40: Cristina Neagu, ce aruncare! Păstrăm diferența de 3 goluri

Min. 40: Raicevic nu repetă greșeala făcută de Jaukovic și profită de o nouă lovitură de la 7 metri.

Min: 39: Aceeași Udriștoiu înscrie și ne distanțăm la 3 goluri față de Muntenegru

Min. 39: Jaukovic ratează 7 metri! Dumanska face o partidă mare!

Min. 38: Combinație superbă! Jucăm clasic: pasă la extremă, iar Udriștoiu finalizează perfect!

Min. 36: Ryde scoate portarul pe parchet, iar tactica funcționează. Aceeași Neagu înscrie, urmată însă de Radicevic.

Min. 35: Radicevic marchează de la 7 metri

Min. 35: A fost eliminată și Polocoșer!

Min. 34: Eliminare la Muntenegru: Jaukovic, out 2 minute

Min. 33: Perianu combină perfect cu Neagu, care face paravan, iar Gabi înscrie superb!

Min. 32: Înscrie Cristina Neagu, după o pătrundere caracteristică în partea stângă.

Min: 31: Ratează și Muntenegru! Dumanska, încă o intervenție salvatoare

Min. 31: A început actul secund! „Tricolorele” ratează primul atac

Min 30: Pauză în Japonia! Conducem la un gol diferență, după o repriză pe care am controlat-o în mare parte. Neagu, Pintea și Dumanska, remarcatele primei reprize.

Min 29: Profităm de superioritatea numerică: Udriștioiu pătrunde pe dreapta și înscrie.

Min 28: Muntenegrencele egalează până la urmă, prin Mehmedovic.

Min 27: Dumanska respinge de sub bară în fața lui Klikovac! Din păcate, Neagu nu reușește să fructifice următorul atac.

Min 23: Neagu ajunge la cota 6 după încă o aruncare spectaculoasă.

Min 22: Jucătoarele din Muntenegru ne taxează greșelile din atac cu un contraatac rapid.

Min 21: Pintea nu ratează de la 7 metri, după ce Klikovac restabilise egalitatea.

Min 18: Marchează Elena Dache, înscrie și Radicevic. „Tricolorele” rămân totuși în avantaj.

Min 17: Neagu marchează de la 7 metri, dar și muntenegrencele transformă rapid următorul atac.

Min 16: Raicevic punctează după time-out-ul cerut de antrenorul muntenegrencelor.

Min 15: Neagu ajunge la 4 reușite, după încă o transformare de la 7 metri.

Min 15: Neagu înscrie spectaculos, după ce Ryde a decis să scoată portarul pe faza de atac.

Min 13: Preluăm conducerea pentru prima dată în meci. Pintea bate un 7 metri în stânga portarului și înscrie!

Min 12: Dumanska își arată clasa și reușește 3 parade consecutive!

Min 11: Gol cu noroc al Cristinei Neagu, după câteva atacuri irosite de ambele părți.

Min 8: Pintea obține o aruncare de la 7 metri. Neagu nu ratează!

Min 7: Bulatovic marchează și reface diferența de două goluri.

Min 6: Perianu înscrie primul gol al nostru de azi!

Min 5: Tot Jaukovic punctează pentru muntenegrence

Min 4: Cristina Neagu nu nimerește plasa nici din a doua aruncare.

Min. 3: Batinovic blochează aruncarea lui Neagu.

Min. 1: A început meciul!

VEZI ȘI:

ROMÂNIA - KAZAHSTAN 22-20 // Neputință! România penibilă pentru a doua oară la Mondial! Cronica lui Dan Udrea de la fața locului: „Fără Neagu suntem în lumea a treia”