SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - MUNTENEGRU 28-25

Victorie tristă » România trece de Muntenegru, dar pierde la golaveraj calificarea la JO de la Tokyo

Crina Pintea, în lacrimi, după eliminarea cu Muntenegru. Foto: captură Prima TV +5   FOTO
Crina Pintea, în lacrimi, după eliminarea cu Muntenegru. Foto: captură Prima TV

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2021 18:32 / Actualizat duminica, 21 martie 2021 18:57

România a câștigat meciul cu Muntenegru, scor 28-25, ultimul al Turneului Preolimpic de la Podgorica, dar a ratat calificarea la Jocurile Olimpice. La Tokyo merg Norvegia și Muntenegru.

Speculațiile norvegiencelor, privind o posibilă înțelegere care ar fi dus România și Muntenegru la braț spre Jocurile Olimpice, au avut susținere doar în debutul înfruntării. „Tricolorele” marcau la fiecare acțiune ofensivă, ineditul situației fiind diversitatea aruncărilor și a marcatoarelor. Cu atenția asupra lui Neagu, Pristăviță, Moisă sau Seraficeanu au avut șansa unor aruncări ușoare. Crina Pintea, din nou magistrală, a dominat semicercul.

Defensiva a fost însă inexistentă. Portărițele României au scos o singură aruncare în primele 30 de minute, iar repriza s-a încheiat la egalitate, scor 15-15.

România, speranțe deșarte în finalul cu Muntenegru

Repriza secundă a început la fel de bine ca prima. „Tricolorele” s-au desprins la două goluri și au avut șansă să ajungă un avantaj de 3 reușite. Au urmat însă cele 3 momente-cheie ale disputei de la Podgorica:

• În minutul 38, la scorul de 19-17, chiar când Denisa Dedu oferea un plus de moral cu două intervenții consecutive, Cristina Neagu a irosit o aruncare de la 7 metri.
  • În minutul 41, Crina Pintea, cea mai bună handbalistă a României până în acel punct, a văzut cartonașul roșu pentru o mână în gâtul unei adversare. Pivotul de la CSM București a izbucnit în plâns și nu s-a oprit până la finalul partidei (foto sus).
  • La acțiunea imediat următoare, Eliza Buceschi a irosit o nouă aruncare de la 7 metri, ghicită de Nenezic.

Finalul a fost amăgitor. România s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri, când cronometrul arăta 90 de secunde rămase. Ajunse la 25 de goluri și conștiente că un eșec la 5 puncte le-ar califica oricum, muntenegrencele au lăsat-o mai ușor pe final. Insuficient pentru „tricolore”.

22 de goluria marcat Cristina Neagu în meciurile cu Norvegia și Muntenegru, câte 11 în fiecare dispută

FINAL: România - Muntenegru 28-25

S-a terminat! România câștigă 28-25, insuficient pentru calificare!
min. 58: Buceschi riscă tot, se aruncă peste adversară și înscrie. 27-25
min. 58: Neagu poartă un contraatac de una singura, depășește o oponentă și aruncă cu podeaua. 26-25
min. 57: Neagu mai adaugă un gol, din 7 metri. 25-25
min. 56: Cristina Neagu marchează al 9-lea gol din disputa cu Muntenegru, cu o aruncare puternică, din inter stânga. 24-24
min. 52: Scoatem mingea în ofensivă, dar Buceschi comite pași. 22-23
min. 51: Seraficeanu își asumă o aruncare pretențioasă și marchează pe lângă Nenezic. 22-23
min. 50: Nenezic are încă o intervenție excepțională. Ajunge la 13 parade. 21-23
min. 50: Adi Vasile cere ultimul timp de odihnă! Le cere „tricolorelor” să joace toate acțiunile în viteză maximă, să încerce să forțeze erorile adversarelor. 21-23
min. 47: Cristina Neagu grăbește atacurile, aruncă pe primele pase ale schemei ofensive și înscrie. 20-20

min. 45: Pristăvița este cea mai inspirată jucătoare „tricoloră” în partea secundă. Muntenegru cere timp de odihnă. 20-19
min. 44: Cristina Neagu irosește încă o aruncare de la 7 metri, a 4-a din această seară. 19-19
min. 42: Eliza Buceschi ratează aruncarea de la 7 metri. Recuperează mingea, dar aruncă din nou în portărița adversă. 19-19

min. 41: Crina Pintea vede cartonașul roșu, pentru o mână în gâtul unei adversare. 19-19

min. 40: Jucăm în inferioritate. Neagu este apărată om la om. Pintea iese la rampă și restabilește egalitatea numerică. 19-18

min. 38: Pristăvița pătrunde din nou cutezător și obține o lovitură de la 7 metri. Neagu este ghicită. 19-17
min. 37: Denisa Dedu apără din nou! 19-17
min. 34: Cristina Neagu își depășește senzațional adversara și ajunge la 6 reușite. Denisa Dedu a avut în prealabil cea mai bună paradă a zilei. 18-16
min. 31: Laura Moisă marchează la prima acțiune ofensivă a reprizei secunde. 16-15

A început repriza secundă! Muntenegru are atacul.

min. 30: Eliza Buceschi înscrie în ultimele 10 secunde. Prima repriză se încheie 15-15.
min. 30: „Tricolorele” se repliază excelent și împiedică un gol rapid al muntenegrencelor. 14-14
min. 28: Combinația Neagu - Pintea dă din nou roade. Pivotul de la CSM București ajunge la 4 reușite. 14-14
min. 28: Poarta României a scos o singură aruncare în prima repriză. Muntenegru conduce pentru prima dată. Adi Vasile cere time-out.13-14
min. 27: Cristina Neagu lovește din nou bara, de data asta dintr-o aruncare de la 7 metri. 13-13
min. 26: Neagu aruncă în bară, Mehmedovic recuperează mingea și aruncă din poartă în poartă. 13-13
min. 24: Pletikosic vede cartonașul roșu pentru o intrare dură, cu brațele la nivelul capului. Neagu marchează la acțiunea imediat următoare. 13-11
min. 23: Crina Pintea înscrie din nou și scoate o eliminare importantă, pentru Jaukovic. 12-11
min. 22: Pintea se întoarce cu două adversare în spate și aruncă sub bară. 11-10
min. 20: Ofensiva „tricolorelor” funcționează la cote înalte. Apărarea nu reușește să scoată mingi utile până în acest moment. Kim Rasmussen, selecționerul Muntenegrului, cere timp de odihnă. 10-9
min. 19: Neagu înscrie primul gol din acțiune, cu o aruncare de pe picioare, pe ultima pasă a atacului. 9-8
min. 19: Jaukovic aruncă iar imparabil, de la mare distanță. E principala marcatoare a muntenegrencelor. 8-8
min. 17: Pintea se luptă eroic pe semicerc și recuperează o minge apărată de Nenezic. Seraficeanu marchează dintr-o unghi foarte mic. 8-6
min. 15: Muntenegrencele se apără mult mai agresiv decât în minutele de debut. Pristăvița găsește însă un culoar pe lângă Mehmedovic. 7-6
min. 12: Cristina Neagu este menajată pe faza defensivă. 6-5
min. 11: Neagu scoate mingea în extrema dreaptă. Moisă forțează pătrunderea și scoate o lovitură de pedeapsă. Cristina nu reatează nici de această dată. 6-5
min 10: România are două jucătoare eliminate, iar Muntenegru beneficiază de o lovitură de la 7 metri, transformată de Radicevic. 5-4
min. 8: Prima aruncare ratată a „tricolorelor” îi aparține Cristinei Neagu. Portărița Nenezic a lăsat un braț salvator. 5-3
min. 6: O succesivă greoaie duce totuși mingea în extrema dreaptă, la Laura Moisă. Handbalista de la CSM București punctează. 5-3
min. 5: Crina Pintea obține o lovitură de la 7 metri și două minute eliminare pentru Jaukovic. Neagu transformă. 4-2
min. 5: Florica reușește un gol încântător, din extremă. Aruncarea a fost una pretențioasă, plasată aproape de vinclu. 3-2
min. 4: Jaukovic aruncă puternic din inter stânga. Dumanska nu a avut timp de reacție.  2-2
min. 1: Eliza Buceschi înscrie din poziția problematică a ultimilor ani, cea de inter dreapta. 1-0

A început partida! România are primul atac.

Clasamentul Turneului Preolimpic

EchipăMeciuriGolaverajPuncte
Muntenegru128-232
Norvegia252-522
România124-290
  • Primele două formații se califică la Jocurile Olimpice.

27-26a fost rezultatul ultimului meci direct dintre Muntenegru și România, în grupele Campionatului Mondial din 2019

Lăsăm Norvegia acasă? România și Muntenegru se pot califica împreună la Jocurile Olimpice! Cotă uriașă la casele de pariuri

Adi Vasile nu s-a ferit: „România și Muntenegru la Jocurile Olimpice? E perfect!” » Concluziile după eșecul cu Norvegia