SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

Ce trebuie să schimbe Dinamo în joc pentru returul cu Silkeborg din „sferturile” EHF European League

Luka Cindric în luptă au apărarea lui Silkeborg în turul „sferturilor” din EHF European Leagu Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat miercuri, 27 martie 2024 16:26 / Actualizat miercuri, 27 martie 2024 18:59

Dinamo a câștigat cu 37-34 contra fața danezilor de la Silkeborg în manșa tur din play off-ul „sferturilor” EHF European League și a devenit favorită la calificarea între primele 8 formații din competiție. Trebuie să elimine însă erorile și să fie la fel de puternici în atac ca în defensivă.

Chiar dacă Dinamo a început ușor timorată partida de marți și a fost condusă cu 15-12, campioana României a avut puterea să revină chiar în primele 30 de minute și la pauză a avut două goluri avans, 18-16.

Cupara și Rosta au salvat-o pe Dinamo

Asta în special datorită paradelor lui Cupara, dar și a constanței pivotului Rosta. Dinamo a marcat cele 18 goluri ale primei reprize din 26 de aruncări, dar a și ratat 3 aruncări de la 7 metri pe toată durata întâlnirii.

Duel românesc în semifinalele EHF European League » Gloria Bistrița și Dunărea Brăila luptă pentru un loc în finală + Primele reacții
EFH EUROPEAN LEAGUE

Handbaliștii lui Xavi Pascual au trecut și peste accidentarea căpitanului Robert Militaru, care a suferit o ruptură musculară în prima repriză, iar în partea a doua Dinamo s-a distanțat miraculos la 8 goluri, 32-24 în minutul 47.

6goluri din 8 aruncări au marcat foștii barcelonzi Cindric și Ali Zein

Cu 13 mingi pierdute și alte 6 greșeli tehnice, campioana nu a putut să mențină o diferență mare și până la urmă a câștigat doar la 3 goluri, 37-34, dar la ce au arătat danezii de la Silkeborg, formația scandinavă nu este una de speriat, după ce a făcut în meci 20 de erori neforțate și alte 9 greșeli tehnice.

Dinamo are nevoie de constanță

În apărare, Dinamo a reușit să-i anihileze mai ușor pe celebrii Morten Olsen și Lauge Schmidt, dar a avut probleme cu mai tinerii Hallback, Bogojevic și extrema stânga Lenbroch, care a marcat 7 goluri din 7 aruncări. Silkeborg a înscris cele 34 de goluri din 53 de aruncări.

Pe atac, Dinamo a suferit enorm mai ales în prima repriză, când aruncările de la distanță au lipsit, dar jocul cu pivotul a fost perfect aproape tot meciul, maghiarul Miklos Rosta înscriind 9 goluri din 10 aruncări.

+4 FOTO

13mingi din 45 posibile a apărat Vladimir Cupara, procentaj de reușită de 28,89

Cu toate acestea, Dinamo trebuie să elimine evoluția oscilantă, să nu mai rateze aruncările de la 7 m și astfel își poate transforma ecartul de 3 goluri într-un avantaj pentru calificarea între primele 8.

Dacă Dinamo va reuși în retur să înscrie mai mult și din inter dreapta, deoarece Kasparek a marcat în tur doar o dată din 3 aruncări, și în echipă va reveni Ante Kuduz, pentru ca alb roșii să nu mai aștepte doar aruncările de la distanță ale lui Ali Zein, atunci se pot califica în sferturile de finală.

Returul este programat pe 2 aprilie, de la ora 19:45, în Jysk Arena din Silkeborg.

Preşedintele Franţei despre posibilitatea unor atacuri teroriste la Jocurile Olimpice: „Risc zero nu există niciodată în viaţă”
PARIS 2024
Mihai Covaliu e încrezător: „Până la Jocurile Olimpice, Simona Halep are timp să se pună la punct!”