SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN

ROMÂNIA - UNGARIA. Repetă România istoria și la Campionatul European de Handbal? Ce au făcut „tricolorele” la ultimul meci cu Ungaria

Bucuria româncelor de la Kumamoto, după revenirea fabuloasă a
Bucuria româncelor de la Kumamoto, după revenirea fabuloasă a "tricolorelor" FOTO Cristi Preda

Articol de - Publicat luni, 14 decembrie 2020 02:40 / Actualizat luni, 14 decembrie 2020 09:37

România va juca azi cu Ungaria în grupa principală de la Campionatul European de handbal feminin. Ultima întâlnire dintre România și Ungaria a avut loc la Mondialul din Japonia, în 2019. Conduse la pauză cu 16-10, „tricolorele” au întors rezultatul și au câștigat cu 28-27!

La Kumamoto, în Japonia, pe 6 decembrie 2019, s-a disputat ultimul episod din întâlnirile România-Ungaria. Meciul avea o însemnătate aparte. Echipa care câștiga se califica mai departe în faza a doua a competiției. Româncele au început foarte slab partida, Ungaria a condus și la 7 goluri diferență, dar în ultimele 15 minute „tricolorele” au avut o revenire de senzație. Cine mai credea că de la 23-26, în minutul 55, România va reuși imposibilul?

Trei jucătoare care vor fi și azi pe teren, Cristina Neagu, Ana Maria Iuganu și Sonia Seraficeanu, au jucat atunci foarte bine. Au marcat împreună 21 dintre cele 28 de goluri! Cristina Neagu din aruncare de la 7 metri a trecut pentru prima dată în meci, cu 5 secunde înainte de final, România la conducere!

Selecționerul de atunci al Ungariei, Kim Rasmussen, a făcut declarații dure la final împotriva arbitrajului și a fost suspendat pe termen nelimitat. Federația Ungară de Handbal l-a concediat apoi, iar Rasmussen a ajuns acum pe banca tehnică a Muntenegrului.

12 jucătoare maghiaredin cele 16 prezente acum la Euro 2020 au jucat împotriva României și la Mondialul din 2019

7 handbaliste româneau participat anul trecut la victoria împotriva Ungariei: Dedu, Dumanska, Neagu, Iuganu, Seraficeanu, Ostase și Polocoșer