SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Știm semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin » Franța împotriva „armatei nordice”

Danemarca - Norvegia și Suedia - Franța, semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Articol de - Publicat miercuri, 13 decembrie 2023 23:19 / Actualizat joi, 14 decembrie 2023 00:08

Danemarca a învins-o pe Muntenegru, scor 26-24, și completează careul de ași al Campionatului Mondial de handbal feminin.

Trei țări nordice și Franța se vor lupta pentru medalii la actuala ediție a Campionatului Mondial.

Moment istoric la CM de handbal feminin » Au obținut prima victorie din istorie la turneul final
CM feminin

În ultimul și cel mai echilibrat sfert de finală, Danemarca, sprijinită de peste 11.000 de spectatori în sala din Herning, a trecut de Muntenegru.

Danemarca, ultima semifinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin

Muntenegrencele nu s-au putut baza nici astăzi pe Marta Batinovic, portărița accidentată grav în faza grupelor. Au reușit să stea aproape în prima repriză, dar au clacat după pauză. Danezele au avut avantaj chiar și de 7 goluri.

Forcingul de final a adus puțină tensiune, dar insuficient pentru a împinge partida spre prelungiri. Danemarca s-a impus, scor 26-24, și va înfrunta în penultimul act marea favorită Norvegia.

Nordicele și-au demonstrat și astăzi forța colectivă. Nu mai puțin de 11 jucătoare și-au trecut numele pe lista marcatoarelor: Friis (5), A. Hansen (5), Jorgensen (3), Ostergaard (2), Burgaard (2), A. Hansen (2), Heindahl (2), Iversen (2), Petersen (1), Elver (1) și Hojlund (1).

Din tabăra muntenegrencelor s-a remarcat Dijana Mugosa, handbalista lui CSM Craiova, autoare a 6 reușite azi. Muntenegru nu părăsește competiția. Va juca în semifinalele turneului pentru locurile 5-8 împotriva Olandei.

Programul semifinalelor Campionatului Mondial de handbal feminin:

• Danemarca - Norvegia » vineri, ora 18:30
  • Suedia - Franța » vineri, ora 22:00

Marea finală este programată pe 17 decembrie, de la ora 20:00.

VIDEO. Cum a obținut Norvegia calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Naționala care a eliminat România de la CM de handbal, demolată în sferturile de finală » Doar 6 goluri marcate în prima repriză
CM feminin
Protest după „șocul” sferturilor de finală de la CM de handbal: „Nicio urmă de fair-play! Parcă nici nu simți că e un turneu final”