SPORTURI  »  HANDBAL  »  GF WORLD CUP / ROMÂNIA - FRANŢA 23-21

Sîntem finalişti! Fetele joacă azi finala Cupei Mondiale!

Articol de - Publicat duminica, 26 septembrie 2010 00:00

România joacă al doilea an consecutiv cu trofeul pe masă la Cupa Mondială de la Aarhus, după ce a trecut ieri de vicecampioana lumii, Franţa

România va juca finala azi, de la ora 17:15 (direct DolceSport), contra campioanei olimpice, Norvegia, de care a trecut în grupe cu 21-20

Reprezentativa României a continuat şi ieri, în semifinala GF World Cup, contra Franţei, evoluţiile excelente de la turneul din Danemarca. Ca de fiecare dată, în jocul "tricolorelor" au existat şi fluctuaţii, dar la final totul a ieşit bine, româncele sărbătorind un nou succes.

Vicecampioane mondiale, franţuzoaicele nu s-au dezmeticit bine în debutul partidei, România avînd un uluitor 7-0 în minutul 10! A urmat prima pasă neagră a "tricolorelor", care de la 8-1 au primit patru goluri consecutiv şi s-a ajuns la 8-5. Pînă la pauză însă a urmat o nouă repriză de jumuleală a "găinilor" franceze, Neagu, Amariei, Manea, Brădeanu fiind de neoprit. România a intrat la cabine cu un liniştitor 15-7, cu un Radu Voina extrem de liniştit şi cu un Olivier Krumbholz smulgîndu-şi părul din cap.

Revenirea Franţei
În partea a doua însă, liniştea româncelor a mai durat foarte puţin. Greşelile au abundat în jocul "tricolorelor", Darleaux a închis poarta şi Franţa a revenit la doar un gol diferenţă: 17-16 în minutul 44. Româncele au simţit însă pericolul şi au gestionat foarte bine finalul de joc. Franţa s-a mai apropiat o dată la o lungime de România, dar Neagu a luat meciul pe cont propriu şi a marcat atunci cînd nimeni nu mai avea curaj să atace poarta adversă. A fost 23-21 la final şi totul s-a terminat cu româncele bucurîndu-se la mijlocul terenului pentru a doua finală la GF World Cup consecutivă.

A făcut 6 polidine!
Una dintre cele mai bune jucătoare în partida cu Franţa a fost pivotul Oana Manea, cea care a înscris 6 goluri din 7 aruncări! "A jucat cu febră 38. Puţine fete cu sufletul ei şi cu dorinţa ei", a spus antrenorul Radu Voina. Pivotul Oltchimului a făcut şase injecţii cu polidin ca să scape de răceală, dar tot degeaba. "Am luat şi pastile, am făcut şi injecţii. Cînd zic că am scăpat, după meci iar sînt răcită cobză", s-a plîns Oana Manea, care a făcut însă haz de necaz. "Am făcut şase polidine, am marcat şase goluri. Dacă aş fi făcut mai multe...", a încheiat Oana.

România 23 (15)
Neagu 8, Manea 6, Amariei 3, Paraschiv 2, Brădeanu 2, Moldovan 1, Elisei 1. Antrenor: Radu Voina
Franţa 21 (7)
Mendy 4, Kanto 3, Pineau 2, Ayglon 2, Herbrecht 2, Lacrabere 2, Boudouin 2, Gaudjo 2, Deroin 1, Dembele 1. Antrenor: Olivier Krumbholz

Tot cu Norvegia
Reprezentativa României va întîlni azi, de la ora 17:15, în finala GF World Cup 2010, Norvegia, echipa pe care a învins-o în faza grupelor, 21-20, dar şi în ultimul act de la ediţia trecută: 28-27. Campioanele olimpice au trecut ieri, în semifinale, cu 24-15 de Danemarca, echipa ţări gazdă. "Norvegia rămîne cel mai dificil adversar. Au nişte jucătoare formidabile. În partida cu Rusia au reuşit să revină de la şapte goluri şi au învins cu o diferenţă de opt. Asta spune tot", a declarat Radu Voina.