SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Suedezele, șocate de ce au găsit odată cu mutarea în Danemarca, pentru fazele finale ale CM de handbal feminin

Linn Blohm (31 de ani), pivotul naționalei Suediei, a fost surprinsă de prețul ridicat al biletelor pentru fazele finale ale Campionatului Mondial de handbal feminin. / FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 14 decembrie 2023 17:28 / Actualizat joi, 14 decembrie 2023 18:00

Suedia a jucat meciurile din faza grupelor în sala din Gothenburg, acasă, cu o medie de aproape 10.000 de spectatori. Sferturile de finală, semifinalele și finala au fost programate în Danemarca, la Herning. Prețurile biletelor au surprins-o pe Linn Blohm, pivotul Suediei și al lui Gyor.

Cultul personalității Cristinei Neagu
EDITORIAL

Prețuri mari la Campionatul Mondial de handbal feminin

La sfertul de finală câștigat de sudeze în fața Germaniei, scor 27-20, au asistat 6.613. Capacitatea arenei era aproape dublă. Blohm a comentat situația.

„Aveam pielea de găină din primul moment în care pășeam pe parchetul sălii din Gothenburg. Acum e o mare diferență. Dar se întâmplă în fazele avansate. Sper ca în semifinale să avem un sprijin mai puternic. Îi așteptăm chiar și pe fanii danezi.

La noi, în Suedia, sunt multe familii care își aduc și copiii la meciuri. Bineînțeles că prețurile mi se par mari în aceste condiții. E dificil pentru o familie numeroasă”, a spus Blohm, potrivit Europamester.

Prețul unui bilet pentru semifinalele Campionatului Mondial este de aproximativ 95 de euro.

Programul semifinalelor Campionatului Mondial de handbal feminin:

• Danemarca - Norvegia » vineri, ora 18:30
  • Suedia - Franța » vineri, ora 22:00

Marea finală este programată pe 17 decembrie, de la ora 20:00.

VIDEO. Rezumatul meciului care a dus-o pe Suedia în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Știm semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin » Franța împotriva „armatei nordice”
CM feminin
Naționala care a eliminat România de la CM de handbal, demolată în sferturile de finală » Doar 6 goluri marcate în prima repriză