SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Finala mică a CM de handbal feminin, decisă la un singur gol » Șansa primei medalii din istorie, ratată într-un mod dramatic

Danemarca a învins Suedia, scor 28-27, și a cucerit medaliile de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 18:32 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 20:45

Peste 11.000 de spectatori s-au strâns în sala din Herning pentru a purta Danemarca spre a șaptea medalie mondială din istorie. Adversara, Suedia, voia prima clasare pe podium.

Franța e noua regină a handbalului feminin! Cu 4 jucătoare din „Liga Florilor”, și-a luat revanșa în fața Norvegiei
Finala CM feminin

Danezele au început la fel de bine ca în semifinala cu Norvegia. Au preluat conducerea de la primul atac și au păstrat avantajul până în minutul 50. Părea că scenariul din penultimul act se repeta.

Danemarca, medalie de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin

Selecționerul Jesper Jensen a riscat, a ordonat atacuri fără portar și a fost taxat. Portărița Johanna Bundsen a înscris din propriul semicerc, pentru primul avantaj al Suediei, 24-23.

Suporterii au simțit momentul greu. S-au ridicat și au început să aplaude. Kristina Jorgensen, marcatoare a 5 goluri, și colegele au simțit impulsul și au obținut o victorie dramatică.

Este a patra medalie de bronz din istoria naționalei daneze. În vitrină mai există una de aur și două de argint. Suedia pierde a doua finală mică din istorie, după cea din 2017.

Danemarca s-a calificat la Jocurile Olimpice

Danemarca a pierdut într-un mod dramatic semifinala cu Norvegia. A condus din minutul 1 până în minutul 59. Partida a mers în prelungiri, campioanele en titre câștigând datorită unui gol marcat în ultima secundă, scor final 29-28.

Cum Franța este deja calificată la Jocurile Olimpice de anul viitor (țară-gazdă), iar Norvegia a obținut biletul datorită titlului european cucerit anul trecut, s-a deblocat un loc direct către Paris. Acesta a fost alocat de Federația Internațională finalistei de la CE.

Pe 20 noiembrie 2022, Danemarca era învinsă de Norvegia, scor 25-27.

VIDEO. Rezumatul semifinalei dramatice dintre Danemarca și Norvegia, decisă în ultima secundă a prelungirilor

Finala Franța - Norvegia mai face o națională fericită la CM de handbal feminin » Visul la care tânjea și România