SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM HANDBAL FEMININ

VIDEO Răsturnarea-șoc de astăzi a stabilit ultima mare necunoscută la Mondialul de handbal feminin

Ungaria a întors-o senzațional pe Croația // foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 11 decembrie 2023 20:58 / Actualizat marti, 12 decembrie 2023 03:24

Duelul dintre Ungaria și Croația a stabilit ultima sfertfinalistă a Campionatului Mondial de handbal feminin. Este vorba despre Muntenegru, care a profitat de înfrângerea croatelor, 22-23.

Înainte de meciurile de astăzi exista o singură mare necunoscută: ultima echipă calificată în „sferturile” competiției.

Polonia - România 26-27 » „Tricolorele” încheie parcursul la Mondial cu o victorie, dar pe locul 12! Explozie de bucurie pe bancă
POLONIA - ROMÂNIA

Pentru a obține locul 2 în prima grupă principală, Croația avea nevoie măcar de un egal cu Ungaria, cu condiția ca Muntenegru să nu o învingă pe Suedia.

Muntenegru, a opta sfertfinalistă la Campionatul Mondial de handbal feminin

Croatele au condus meciul până în ultimele secvențe. De la 13-19, cu 10 minute înainte de final, maghiarele s-au dezlănțuit și s-au impus cu 23-22. În ultimul minut, ex-iugoslavele au ratat și un 7 metri.

Croația a pierdut orice șansă la accederea în „sferturi” și la Turneul Preolimpic. Acolo merg braț la braț Suedia și Muntenegru.