SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF LEAGUE

Ne-au ținut în șah tot meciul! Minaur Baia Mare pierde cu Viborg în Final Four și ratează ultimul act

Calificată pentru a doua oară la rând în Final Four-ul EHF League, Minaur Baia Mare a cedat în semifinala cu Viborg, scor 24-28 // foto: facebook.com/hcm.baiamare.official

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 mai 2022 20:30 / Actualizat sambata, 14 mai 2022 20:37

Calificată pentru a doua oară la rând în Final Four-ul EHF League, Minaur Baia Mare a cedat în semifinala cu Viborg, scor 24-28. Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor a condus pe toată durata partidei. EHF League este a doua competiție intercluburi ca valoare în handbalul feminin, după Champions League.

Sezonul cu suișuri și coborâșuri a fost confirmat de Minaur și în această seară. Trupa lui Raul Fotonea a început modest, cu o serie de atacuri poziționale ratate.

Salvată în principal de reușitele Cristinei Laslo, Baia Mare a cedat ușor de cele mai multe ori în defensivă, poarta protejată în teorie de Enache și Pandzic fiind perforată fără mari eforturi de Jorgensen, Haugsted ori Pedersen, jucătoare medaliate cu bronz la Campionatul Mondial de anul trecut.

În prima parte, Viborg, gazda și una dintre favoritele competiției, a condus constant cu 4-5 goluri. La pauză, tabela arăta 16-13.

Minaur s-a apropiat la un gol în startul actului secund, dar cele 16 ore făcute pe drum până în Danemarca probabil că și-au spus cuvântul. Am legat minute bune fără niciun gol înscris, iar Viborg s-au impus în final, scor 28-24.

În cealaltă semifinală disputată azi, echipa germană Bietigheim a trecut cu 34-33 de Herning Ikast (Danemarca).

Final Four EHF League / Duminică, 15 mai

• Finala mică, 16:30: Herning-Ikast vs. Minaur Baia Mare (Digi 4, Orange 3, Prima Sport)
  • Finala mare, 19:00: Viborg vs. Bietigheim (Digi 2, Orange 3, Prima Sport)

Viborg - Minaur Baia Mare 28-24

• Final.
  • min. 17: Ce șansă ratăm! Al doilea „7 metri” irosit de Baia Mare, prin Laslo.
  • min. 13: Din păcate, Viborg se distanțează din nou și face un pas important către finala mare de duminică. Fotonea solicită ultimul său time-out.
  • min. 5: Minaur se apropie la un gol, după ce la începutul partidei Viborg avea la un moment dat un avans de 7 goluri!
  • Start în actul secund.

• Pauză. Româncele au echilibrat partida spre finalul primului act și au redus din ecart. Cristina Laslo, cu 5 goluri, a fost cea mai bună jucătoare din formația băimărencelor.
  • min. 15: Principala problemă a celor de la Baia Mare, defensiva. Nici poarta protejată de Pandzic și Enache nu ne ajută. Rivas, interul dreapta de la Viborg, este eliminată, 7 metri transformat apoi de Lavko.
  • min. 3: Începem slab, cu primele atacuri poziționale ratate, iar Viborg se desprinde la 3 goluri. După time-out, Cristina Laslo sparge gheața pentru Minaur.
  • A început partida.

La începutul EHF League, Minaur Baia Mare a ocupat locul secund în grupa B, apoi în sferturi a trecut de norvegiencele de la Sola, cu scorul general de 69-61.

3 victorii2 egaluri și 4 înfrângeri este palmaresul lui Minaur în EHF League

Costi Prună, analiză la rece, după eliminarea lui CSM București din Liga Campionilor: Cine își merită fiecare cent din contract la CSM București?
EDITORIAL
Dinamo se pregătește de Liga Campionilor! » „Dulăii” bifează alte 3 achiziții de clasă pentru un loc între primele 12 din Europa