SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF

Oficialul suspectat de „jocuri de culise” împotriva României, arestat pentru implicare într-o organizație criminală!

Predrag Boskovic, vicepreședintele EHF/Foto: Imago Images
Predrag Boskovic, vicepreședintele EHF/Foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 08 octombrie 2025 11:40 / Actualizat miercuri, 08 octombrie 2025 11:58

Predrag Boskovic (53 de ani), vicepreședintele Federației Europene de Handbal și fostul ministru muntenegrean, a fost acuzat de procurorii de stat pentru implicarea într-o organizație criminală care viza oponenții politici, prin intermediul presei și al rețelelor de socializare.

În august 2020, după aproape 3 luni în care a condus țara, Partidul Democrat al Socialiștilor (PDS) a pierdut alegerile în Muntenegru. Trei ani mai târziu, în 2023, Predrag Boskovic, fost ministru al Apărării, Educației, Muncii și Economiei, a fost acuzat, alături de alți 11 oficiali, de nereguli legate de acordarea de împrumuturi funcționarilor de stat pentru achiziționarea de proprietăți.

Rechizitoriul susținea că, între 2016 și 2020, comisia a aprobat 119 împrumuturi care depășeau limita legală de 15.000 de euro, însă Înalta Curte a renunțat la acuzații, a scris balkaninsight.com.

Metodele utilizate de grupul infracțional din care face parte Predrag Boskovic

Investigațiile legate de politicienii care au condus țara după anii '90 au continuat și mai mulți dintre ei, printre care omul de afaceri muntenegrean Aleksandar Mijajlovic, foștii oficiali ai poliției și ai Agenției Naționale de Securitate (ANB), Milovan Pavicevic și Drago Spicanovic, precum și procurorul de stat Andrijana Nastic, au fost arestați pentru constituirea unui grup infracțional organizat.

Luni, 6 octombrie, Predrag Boskovic, fostul ministru și vicepreședintele actual al Federației Europene de Handbal, a fost arestat de poliția din Muntenegru, fiind suspectat că face parte din acea organizație criminală care se folosea de mass-media pentru a ataca adversarii politici.

Metoda pe care acest grup o folosea, potrivit sursei menționate anterior, e următoarea: cu ajutorul informațiilor confidențiale ale poliției și ale ANB, politicienii aflau detalii despre adversarii lor politici și le publicau în presă, folosind, în același timp, și boții de pe rețelele de socializare.

„Autoritățile îi persecută pe disidenții politici. Veți găsi critici în rândurile sectorului ONG, printre politicieni și creatori de meme-uri. Facem apel la procuratură să nu abuzeze de autoritatea sa și să nu se alieze cu guvernul. Se înșală dacă cred că le vom permite să hărțuiască pe toată lumea”, a declarat Andrija Nikolic, un deputat al PDS, într-o conferință de presă.

Vicepreședintele EHF, suspectat de „jocuri de culise” după meciul României de la Euro 2022

Predrag Boskovic a fost președintele clubului de handbal feminin Buducnost, după care a devenit președintele Federației Muntenegrene de Handbal și, în 2016, și-a asumat poziția de vicepreședinte a Federației Europene de Handbal.

În 2022, Muntenegru a fost una din țările organizatoare ale Campionatului European de Handbal Feminin, iar, în faza principală, România a jucat împotriva țării gazde un duel extrem de important, pierdut cu 34-35.

După acel meci, tricolorele au contestat aprig arbitrajul, au considerat că muntenegrencele au fost favorizate și, în lumea handbalului românesc, s-a făcut legătura între rolul lui Predrag Boskovic la EHF și rezultatul partidei dintre România și Muntenegru.

Pentru mine au trecut anii și de fiecare dată s-a întâmplat așa. Nu am mers la Jocurile Olimpice din cauza unor jocuri de culise. E foarte frustrant. Nu mai e vorba despre handbal. Ce rost are să te mai pregătești?

Ce rost are să mai faci sacrificii dacă totul se întâmplă în spate? Sunt foarte frustrată și foarte dezamăgită. Atâția ani am venit la națională cu un mare vis și nu l-am putut realiza. Sunt tot mai aproape de a mă retrage de la națională... Simt că nu mai putere și speranță. Parcă totul e împotriva noastră. După ieri, ce mai putem face? Noi mereu am spus-o, dar e ca și cum am vorbi cu pereții.

Noi am vrut să facem ceva pentru noi, dar nu ni s-a permis. Noi nu avem voie, nu putem face asta
.

Sunt 100% că dacă li se întâmpla franțuzoaicelor sau norvegiencelor, li s-ar fi permis. Sunt jocuri de culise! Ni s-a zis că nu putem face și noi ceva pentru sufletul nostru. Sunt foarte dezamăgită

- Crina Pintea, în 2022, după ultimul meci al României la Campionatul European de Handbal Feminin

Muntenegru s-a calificat în semifinalele ediției respective, însă a fost învinsă de Danemarca, scor 23-27. Totuși, în finala mică, după prelungiri, naționala din Balcani s-a impus în fața Franței cu 27-25 și a câștigat medaliile de bronz.

Oficialul suspectat de „jocuri de culise” împotriva României, arestat pentru implicare într-o organizație criminală!
Crina Pintea, în lacrimi după România - Germania // FOTO: Raed Krishan
Citește și:
Campionul european era să o „comită” cu partenera » Gluma făcută chiar de aniversare
Campionate
Campionul european era să o „comită” cu partenera » Gluma făcută chiar de aniversare
Derapaj suburban al unui fost jucător la adresa lui Marius Șumudică: „Se purta ca un schizofrenic! Ne povestea cum se descurcă el cu soția lui”
Superliga
Derapaj suburban al unui fost jucător la adresa lui Marius Șumudică: „Se purta ca un schizofrenic! Ne povestea cum se descurcă el cu soția lui”
Lucescu a făcut praf doi „tricolori”, apoi s-a enervat și a plecat din conferință: „Mă tot frecați! Nici măcar nu l-am mai văzut”
Nationala
Lucescu a făcut praf doi „tricolori”, apoi s-a enervat și a plecat din conferință: „Mă tot frecați! Nici măcar nu l-am mai văzut”
A dezvăluit motivul pentru care a divorțat de fostul fotbalist: „Face parte din 0,01% din populație cu această «problemă»”
Stiri extrasport
A dezvăluit motivul pentru care a divorțat de fostul fotbalist: „Face parte din 0,01% din populație cu această «problemă»”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Nouă mare fabrică deschisă în România, în locul unei companii americane
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Nouă mare fabrică deschisă în România, în locul unei companii americane
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Scandal de proporții în Bosnia: „Interziceți românii pe stadion! Escortați-i afară din țară!” » De vină e un banner scandalos

Furtună în Iran! Un clip apărut pe internet „fără voia fotbalistului” a pornit o anchetă pentru „încălcarea moralității publice” » Imaginile sunt acum pe tot internetul


Comentarii (4)
Florian56
Florian56  •  09 Octombrie 2025, 13:27

Ce legătură are criminalitatea, justiția din altă țară cu sportul din România? Scrieți ce se întâmplă în sportul românesc în prezent. Ce oameni răi și negri niste muntenegreni! Ditamai ministrul muntenegrean sa o facă să plângă pe plăpânda Crina Pintea, care e de două ori mai voinică ca el... Ce trist... Să fii privat , chipurile, de un loc 10 meritat la campionatul european. Și să termini pe 12, in coadă adică. Acum 3 ani. Ca și acum un an. Atunci cine a mai plâns?

fantoma_lui_BabaNovac
fantoma_lui_BabaNovac  •  08 Octombrie 2025, 12:55

Sunt curios daca si cei din presa sunt anchetati. Normal atat cel care da cat si cel care primeste ar trebui incriminati. La noi se observa cum presa primeste bani din partea org. politice fara nici un fel de scrupule ca apoi sa faca pe moralizatoarea la adresa anumitor evenimente sau a anumitor cetateni.

rottwailer
rottwailer  •  08 Octombrie 2025, 12:14

Un bișnițar tica losz!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează