SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONAT EUROPEAN / ROMÂNIA-UCRAINA 40-32 (17-18)

Victorie cu Ucraina / Gură de oxigen

Carmen Amariei

Articol de - Publicat joi, 11 decembrie 2008 00:00

"Naţionala" României a învins ieri Ucraina, 40-32, refăcîndu-şi golaverajul de plus 8

Obligată să învingă Ucraina, pentru a menţine vii speranţele de calificare în semifinale, echipa României a început partida cu o doză vizibilă de crispare. Zaţul zilei precedente, cînd pierduse în faţa Spaniei, :S o înfrîngere pe cît de neaşteptată, pe atît de inoportun venită.

Cel mai bine a început Luminiţa Dinu, care a adunat în prima repriză 11 intervenţii reuşite (17 în tot meciul). Ea a apărat constant, singura adversară capabilă s-o învingă mai des fiind gigantul inter Anastasia Pidpalova, 1,92 :O metri. De asemenea, Valentina Elisei a continuat evoluţia valoroasă din meciul cu ibericele, fiind secondată de pivotul Oana Manea, mult mai exactă de data aceasta. Am avut în cîteva rînduri trei goluri în faţă, ultima dată în minutul 21, 14-11. Finalul de repriză a adus o cădere mică, dar periculoasă. Ucrainencele au încheiat în avantaj, 18-17.

Jumătatea secundă avea să propună însă un alt scenariu, scris în termeni sensibil mai vioi pentru echipa României. A intrat de-adevăratelea în joc şi Carmen Amariei, care şi-a regăsit aruncările-bombă, în timp ce Narcisa Lecuşanu a demonstrat din nou că e o jucătoare de rasă, cu execuţii derutante, variate şi surprinzătoare.

În minutul 42, filmul ucrainencelor s-a rupt. Iar trei goluri pentru elevele lui Radu Voina. Proba de foc s-a dat un pic mai tîrziu, cînd, rămase în patru jucătoare de cîmp, româncele au înscris prin Amariei şi au blocat aruncarea lui Verheliuk. Din acel moment, desprinderea a fost definitivă. Diferenţa a crescut ca aluatul, chiar dacă Voina le-a introdus în teren pe Crap, Geiger, Bîrsan şi Balint. 10 goluri în minutul 59, 8 la final, 40-32, şi am refăcut golaverajul topit în urma meciului pierdut cu Spania.

"Nu-mi venea să cred!"
Ramona Maier, extrema dreapta a "naţionalei" României, care şi-a rupt degetul mic de la mîna dreaptă în meciul cu Spania, a povestit ieri cum a aflat rezultatul meciului cu ibericele la spital. "Eram pe masa de operaţie şi tot întrebam cît s-a terminat. Doctorul nu voia să-mi spună. Pînă la urmă a venit un asistent şi mi-a zis 26-18", a povestit Ramona

- 26-18 pentru România?
- Nu, nu, pentru Spania!

"Mi-am zis atunci că nu ştie engleză sau nu am înţeles eu bine", a subliniat Ramona. Vestea rea i-a fost confirmată apoi şi de doctorul care a operat-o. "Nu-mi venea să cred şi nici nu am crezut pînă nu am ajuns la fete la hotel", a încheiat Ramona.

AJUTOR DIN PARTEA DANEMARCEI
Danemarca a bătut Spania în ultimul meci al zilei în grupa de la Ohrid, 26-23, şi România se menţine pe locul doi în grupă! Mai mult decît atît, dacă Spania nu ia nici un punct în meciul cu Ungaria (joi, ora 17:15), România poate chiar şi pierde în faţa Norvegiei. Campioana olimpică, Norvegia, este deja calificată în semifinale, avînd nevoie de un singur punct contra României pentru a-şi păstra poziţia de lider. După 12-12 la pauză, Danemarca a reuşit o repriză foarte bună, portăriţa Christina Pedersen fiind omul meciului.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”