SPORTURI  »  HANDBAL  »  KRIM LJUBLJANA-HCM BAIA MARE 27-33

Victorie de moral » HCM Baia Mare a câștigat primul meci din acest sezon al Ligii, 33-27 cu Krim Ljubljana

Lois Abbingh a marcat ieri nouă goluri // Foto: Alex Nicodim

Articol de - Publicat sambata, 17 octombrie 2015 00:00

HCM Baia Mare a debutat cu un succes clar în actualul sezon, dar evoluţia echipei nu a fost una la înălţime.

Sarabandă de greşeli la meciul dintre Krim Ljubljana şi HCM Baia Mare, primul din grupa A în Liga Campionilor. Maramureşencele s-au aflat în permanenţă la conducere, dar nu au reuşit să se desprindă decisiv în prima repriză.

Noroc cu franţuzoaica Allison Pineau, care a reuşit să mai limpezească jocul echipei. Apărarea a lăsat de dorit, iar HCM a intrat la pauză doar cu un gol avans, 16-15.

Pe axa Ungureanu-Abbingh-Geiger-Pineau, vicecampioana României s-a desprins în startul părţii secunde. A fost 20-16, 21-17, dar antrenorul Aurelian Roşca tot nu a avut stare pe margine.

Tamara Mavsar, extrema dreapta de la Krim, a fost singura care le-a dat speranțe gazdelor, prin cele 11 goluri marcate. Krim a stat la două lungimi distanţă pînă în minutul 53, după minute lungi în care jucătoarele celor două echipe au greşit din nou, ca nişte începătoare.

Finalul a fost mai bun pentru HCM, care, impulsionată de aruncările Patriciei Vizitiu şi ale olandezei Louise Abbingh, s-a desprins din nou pe tabelă. S-a terminat 33-27, o victorie ce le ridică moralul româncelor, care trebuie să atingă un nivel superior pentru partidele viitoare.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”