SPORTURI  »  HANDBAL  »  VIPERS - RAPID

Rapid, înfrângere fără drept de apel cu Vipers în Liga Campionilor. Clasamentul grupei

Estavana Polman în acțiune FOTO Raed Krishan

Articol de - Publicat sambata, 18 noiembrie 2023 20:34 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 20:40

Rapid și-a încheiat evoluția în Liga Campionilor în acest an cu o înfrângere în deplasare, 30-35, în fața celor de la Vipers Kristiansand, campioana en titre.

Cu 2000 de spectatori în tribunele sălii Aquarama din Kristiansand, Rapid a încercat să retrăiască senzațiile bune din victoria de acasă, un meci nebun pe care vicecampioana României cu 30-29 în ultima secundă.

Rapid, condusă încă de la început

Prima repriză a semănat în mare parte cu cea din partida de săptămâna trecută. Vipers, deținătoarea trofeului, a condus în mare parte din primele 30 de minute, cea mai mare diferență fiind de cinci goluri: 12-7 (min. 19), 14-9 (min. 21) și 15-10 (min. 22).

Handbalistele lui David Ginesta Montes au avut oportunități să se apropie la două goluri de adversare, dar Alexandra Badea a ratat de pe extrema dreaptă în ultimul minut, când scorul era la 17-14. Această scăpare a fost pedepsită de Lois Abbingh, cea care a stabilit scorul pauzei, 18-14. Cele mai prolifice marcatoare ale Rapidului în prima repriză au fost Alicia Fraga Fernandez cu patru goluri și Dorina Korsos cu trei.

Vipers s-a desprins în repriza a doua

Nici partea a doua nu a început mai bine, Vipers păstrând diferența de pe tabelă. Estavana Polman a fost tamponată serios, apoi începînd minutul 37 vicecampioana României a trebuie să treacă printr-o dublă eliminare, Kassoma și Kanor fiind trimise pe bancă. După zece minute scurse din partea a doua, formația din Kristiansand conducea cu 24-18.

După alte zece minute, scorul era 29-25, timp în care antrenorul spaniolul a jucat în mare parte 7 contra 6, scoțând portarul atunci când echipa sa era în atac. Rapidistele au greșit mult și nu au reușit să profite de unele desincronizări ale norvegiencelor.

Ultimele zece minute nu au fost deloc tensionate, echipa lui Tomas Hlavaty reușind să controleze jocul și să păstreze diferența. Scorul final a fost 35-30 , Rapid înregistrând a patra înfrângere în Grupa B, unde a adunat și trei victorii și un egal. Este pe locul șase cu șapte puncte. Următorul meci pentru Rapid va fi pe 6 ianuarie, în deplasare, contra celor de la Krim Ljubljana.

• Min. 24: Jucătoarele din Norvegia sunt în control, nu le lasă pe rapidiste să se apropie pe tabelă
  • Min. 19: Vipers se desprinde din nou, de data asta la 5 goluri, în premieră în acest meci. 12-7.
  • Min. 1: A început meciul

Debrecen - CSM București 23-30 » S-au revanșat cu vârf și îndesat! Victorie categorică pentru „tigroaice”
Liga Campionilor
Dinamo a câștigat la un singur gol partida cu CSM Vaslui, ultima clasată din Liga Zimbrilor