SPORTURI  »  HOCHEI  »  CUPA ROMÂNIEI

Articol de - Publicat sambata, 24 decembrie 2016 10:17

Trofeul "Cupa României" la hochei, disputat zilele trecute la Brașov, a fost câştigat de Dunărea Galaţi, care în finala mare a competiției a învins după prelungiri pe HSC Miercurea Ciuc, scor 6-5 (0-1, 0-2, 5-2, 1-0).

Galaţiul și-a adjudecat trofeul pentru a doua oară, la distanță de 28 de ani, după ce a cucerit prima oară Cupa României în 1988. Pentru învingători au înscris Botond Flinta (41:56, 58:22), Levente Lorincz (46:03), Ondrej Rusnak (47:31, 69:43) și Robert Krajci (50:21).

Golurile ciucanilor au fost marcate de Imre Janos (17:40), Michal Korenko (38:18), Tamas Farkas (39:02), Nathan Miles Campbell (49:15) și Zsombor Antal (57:11).

Emoțiile câștigării Cupei au fost, cel mai probabil, depășite, de cele de după finalul jocului, când pe gheața Patinoarului Olimpic din Brașov a avut loc un moment inedit.

Hocheistul Galațiului, Adrian Irimia, a cerut-o de soție pe iubita sa, Mirela, care a acceptat emoționată, în tribune, susținută de un "Moș Crăciun" suporter al Dunării