HOCHEI  ·  HOCHEI

S-au stabilit semifinalele Campionatul Mondial de hochei » Dueluri tari în penultimul act

FOTO: Guliver / Getty Images
FOTO: Guliver / Getty Images

Articol de — Vineri, 19 Mai 2017, 10:57

Canada-Rusia și Finlanda-Suedia sunt meciurile care vor stabili finalele Campionatului Mondial, Divizia de Top, unul care se desfășoară în aceste zile în Germania și Franța. Confruntările vor avea loc sâmbătă pe patinoarul din Koln.

Meciurile din sferturile de finală s-au jucat joi, iar Canada a trecut de Germania cu 2-1, Rusia de Cehia cu 3-0, Finlanda de SUA cu 2-0, iar Suedia de Elveția cu 3-1.

Cele patru echipe,lipsite de starurile din HHL la această ediție, au în palmares multe medalii mondiale. Rusia, adunând și palmaresul URRS, are 45 de distincții, dintre care 27 de aur, Canada a strâns 48, cu 26 de aur, Suedia are 45, dintre care nouă de aur, iar Finlanda 13, doar două de aur. 

Medaliatele ultimelor cinci ediții
2012 Rusia Slovacia Cehia
2013 Suedia Elveția SUA
2014 Rusia Finlanda Suedia
2015 Canada Rusia SUA
2016 Canada Finlanda Rusia

Televizare
TVR HD
16:15 Canada-Rusia
20:15 Finlanda-Suedia



Singurele ţări din lume fără coronavirus. 21 de state au declarat că nu au niciun om infectat cu Covid-19

Libertatea

Comentarii (6)

saramago  •  22 Mai 2017, 07:42

Suedia a câștigat ediția din acest an a Mondialelor după ce a învins în finală Canada, scor 2-1 în urma șuturilor de penalitate (GWG Backstrom). În meciul pentru bronz, Rusia - Finlanda 5-3 (GWG Kiselevich). Suedezul W.Nylander a fost desemnat MVP-ul turneului, iar rusul Panarin a devenit golgeter, cu 17 puncte (4 goluri + 13 pase decisive). Următorul Campionat Mondial se va disputa în Danemarca.

saramago  •  21 Mai 2017, 07:22

Rezultatele semifinalelor: Canada - Rusia 4-2 (0-0, 0-2, 4-0) [Scheifele (PP), MacKinnon, O'Reilly, Couturier (EN) - E.Kuznetsov, N.Gusev (PP)]; Suedia - Finlanda 4-1 (1-1, 2-0, 1-0) [Edler, J.Klingberg (PP), W.Nylander (PP), Nordstrom - Kemppainen].

saramago  •  21 Mai 2017, 07:18

Iata cateva nume importante din NHL care au participat/participa la aceste Mondiale: Claude Giroux (Flyers), Leon Draisailtl (Oilers), Henrik Lundquist (NY Rangers), Matt Duchene (Avalanche), Ryan O'Reilly (Sabres), Nikita Kucherov (Lightning), Niklas Backstrom (Capitals), Viktor Hedman (Ligthtning), Artemy Panarin (BlackHawks), Jakub Voracek (Flyers), Evgheni Kuznetsov (Capitals), Anton Stralman (Lightning), Marc-Edouard Vlasic (Sharks), Mark Sheifele (Jets), Colton Parayko (Blues), Johnny Gaudreau (Flames), Mitch Marner (Maple Leafs), Nathan MacKinnon (Avalanche), Jeff Skinner (Hurricanes), Dmitri Orlov (Capitals), David Pastrnak (Bruins), Tomas Plekanec (Canadiens), Michal Kempny (BlackHawks), Jacob Trouba (Jets), Dylan Larkin (RedWings), Jack Eichel (Jets), Kevin Hayes (NY Rangers), Oliver Ekman-Larsson (Coyotes) s.a.

Vezi toate comentariile (6)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
08:30 Tenis, Reluare

Turnee de Mare Șlem

Eurosport
17:30 Emisiune TV

Fotbal Club

Digi 1
19:30 Emisiune TV

Digi Sport Special

Digi 1
20:00 Biatlon, Reluare

Etape de Cupa Mondială

Eurosport
21:00 Fotbal, Premieră

La Liga World

Digi 3
Program TV complet

Liga 1