SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  DOPAJ

Dramatic! România pierde una dintre cele 5 medalii de la Rio! A fost depistat pozitiv la Rio

Articol de GSP - Publicat luni, 29 august 2016 14:53

Gabriel Sîncrăian a luptat cu propriile limite la haltere și a reușit să câștige medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio. Este una dintre cele 5 medalii pe care le-am obținut la această Olimpiadă.

N-a avut prea mult timp să se bucure. Românul a fost prins din nou dopat și i se va retrage medalia obținută la Rio, categoria 85 de kilograme, masculin, anunță TVR.

Gabriel Sîncrăian mai câștigase în carieră  trei medalii de bronz la Europenele din 2012.

Nu este prima dată când sportivul român pățește acest lucru. A mai fost suspendat pentru dopaj în 2013.

A fost suspendat pentru dopaj

Gabriel Sîncrăian nu are un trecut curat în privința dopingului În 2013 a fost suspendat pentru doi ani după ce a fost prins dopat cu stanozolol în afara competiției. A revenit însă și acum a urcat pe podiumul olimpic de la Rio. În zadar însă!

Atunci, Federația Română de Haltere a trebuit să plătească din fonduri proprii 100.000 de euro, o sancțiune aplicată de federația internațională pentru că a avut prea mulți sportivi prinși dopați.

De altfel, România a avut inițial 5 sportivi calificați pentru Rio, dar i s-a scăzut unul din cotă tot drept sancțiune pentru dopaj.